Zatrważające dane. Prawie 41 tysięcy zakażeń koronawirusem. 5. fala przybiera na sile

Niestety, negatywny scenariusz rozwoju 5. fali epidemii kornawirusa zaczyna się spełniać. Z dnia na dzień przyrasta zachorowań. Dziś potwierdzono ich rekordową liczbę.

Katarzyna Pachelska
Sanepid Katowice

Dzisiaj, w sobotę 22 stycznia 2022 roku, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zatrważające dane. W ciągu ostatniej doby potwierdzono aż 40 876 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To najwięcej od prawie 2 lat, czyli od początku epidemii w Polsce.

Testów wykonano ponad 150 tysięcy. Już pojawiają się głosy, że ciężko się dostać na test. Do punktów wymazowych drive-thru tworzą się długie kolejki, a zamówienie wymazobusa, dla dziecka albo seniora, graniczy z cudem.

Najwięcej zakażeń jest w województwach:

  • mazowieckim (7120),
  • śląskim (6442),
  • małopolskim (4001)

21 stycznia zakażeń było 36 665.

20 stycznia - 32 835.

19 stycznia - 30 586.

18 stycznia - 19 652.

17 stycznia - 10 445.

16 stycznia - 14 667.

15 stycznia - 16 896.

Jedyną dobrą informacją jest to, że w ciągu ostatniej doby zmarło mniej osób niż w ostatnich dniach, z powodu COVID-19 - 30 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 163 osób.

Zmiany w strategii walki z koronawirusem

W związku ze zwiększającą się gwałtownie siłą 5. fali epidemii, rząd zdecydował się wprowadzić kilka zmian. W porównaniu z pierwszą i drugą falą epidemii, te zmiany są kosmetyczne. Wtedy prawie wszystko było zamknięte, dzisiaj i sklepy, i kina, i teatry działają, mają tylko ograniczenie w liczbie widzów (dotyczącą tylko niezaszczepionych).

Mateusz Morawiecki zapowiedział kilka zmian w strategii walki z epidemią COVID-19. Premier ogłosił, że rząd zwiększy liczbę łóżek dla osób chorych na koronawirusa. Powodem są wysokie wzrosty zachorowań, a także symulacje dalszego przebiegu kolejnej fali - najgorszy scenariusz mówi o 140 tys. zakażeń dziennie.

Od 27 stycznia 2022 r. będą dostępne darmowe testy antygenowe w każdej aptece. Zatem każda osoba, podejrzewające zakażenie, będzie mogła bezpłatnie się przebadać. Premier zaleca także pracę zdalną, by ograniczyć kontakty i rozprzestrzenianie się wirusa. Pierwsze sugestie zostały zaproponowane administracji.

Kolejnym aspektem, omówionym przez Morawieckiego, jest wprowadzenie nowego mechanizmu, który zagwarantuje osobom w wieku 60+, z pozytywnym wynikiem na obecność COVID-19, wykonania badania lekarskiego w ciągu 48h. Zdaniem premiera ograniczy to poważne skutki zdrowotne przebiegu choroby.

Ważną informacją jest także, iż skrócony został czas trwania kwarantanny z 10 dni na 7. Zmiana będzie obowiązywać od poniedziałku, 24 stycznia. Premier zauważył, że w innych krajach Europy, gdzie np. we Francji, czas trwania kwarantanny także został skrócony do tygodnia.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon