Zamieszkaj w Chorzowie. Są mieszkania komunalne do wzięcia

Dawny szpital przy ul. Karola Miarki w Chorzowie zamieniono na mieszkania. Do wzięcia są tam kolejne lokale. Nabór wniosków w programie „Zamieszkaj w Chorzowie” ruszy 24 października 2022 r.

Chorzów Miarki 40

W budynku przy ul. Karola Miarki 40 w Chorzowie przez lata mieścił się szpital. Było tu osiem oddziałów, w tym hematologiczny i chorób wewnętrznych, ale wszystkie zostały przeniesione do kompleksu Zespołu Szpitali Miejskich przy ul. Strzelców Bytomskich.

Mieszkania w dawnym szpitalu

Gmach dawnego szpitala przez klika lat stał pusty, a w 2019 roku rozpoczęła się jego przebudowa na budynek mieszkalny. Powstało tam 77 mieszkań komunalnych. Koszt inwestycji to blisko 18,5 mln zł, z czego ponad 8 mln zł to dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Komunalne mieszkania udostępniono już m.in. seniorom. Teraz ogłoszono kolejny nabór wniosków w programie „Zamieszkaj w Chorzowie”, który potrwa od 24 października do 10 listopada 2022 r. Do wzięcia jest 17 mieszkań przy ul. Karola Miarki 40-D, w tym :

  • 6 lokali o strukturze 2 pokoje z aneksem kuchennym - dla gospodarstw minimum trzyosobowych;
  • 6 lokali o strukturze 3 pokoje z aneksem kuchennym - dla gospodarstw minimum czteroosobowych;
  • 1 lokal o strukturze 3 pokoje z kuchnią – dla gospodarstw minimum czteroosobowych;
  • 4 lokale o strukturze 3 pokoje z aneksem kuchennym przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo poruszających się na wózku inwalidzkim.

Jak podają urzędnicy lokale mieszkalne składają się ponadto z łazienki z WC, przedpokoju oraz będą ogrzewane z sieci miejskiej. Stawka czynszowa wynosi ok. 12 zł/m². Dokumenty można składać w formie papierowej w Wydziale Zasobów Komunalnych Urzędu Miasta Chorzów (pok. 120), wysłać pocztą tradycyjną, za pośrednictwem platformy ePUAP lub zeskanowane dokumenty wysłać na adres poczty elektronicznej zl@chorzow.eu. W przypadku przesłania ich pocztą, należy umieścić je w zamkniętej kopercie z adnotacją „Zamieszkaj w Chorzowie” – z datą i godziną złożenia wniosku.

Dla kogo mieszkanie w Chorzowie?

Niestety to nie są mieszkania dla wszystkich. Program przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, w których jeden z wnioskodawców spełnia poniższe warunki:

  • jest zameldowany w Chorzowie lub
  • zamieszkuje w Chorzowie i złoży dokumenty potwierdzające zamieszkiwanie na terenie Gminy Chorzów (np. umowa najmu dotychczas zajmowanego lokalu, zaświadczenie o długości zamieszkiwania lokalu wystawione przez zarządcę lub inny podmiot lub
  • pracuje w Chorzowie, co wykazane zostanie stosownym zaświadczeniem wystawionym przez pracodawcę lub
  • uiszcza podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Chorzowie jako właściwym z uwagi na miejsce zamieszkiwania, co potwierdzone zostanie rozliczeniem rocznym za ostatni rok podatkowy przed dniem złożenia wniosku,
  • w ostatnich 3 miesiącach poprzedzających miesiąc złożenia wniosku uzyskał w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego średni miesięczny dochód o wysokości nie niższej niż 150 proc. najniższej emerytury i nie większej niż 350 % najniższej emerytury (2007,66zł – 4684,54zl)
  • co najmniej jeden z wnioskodawców posiada stałe źródło dochodu, niezależne od systemu pomocy społecznej i świadczeń źródła dochodu.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon