Zakaz ogrzewania węglem domów w województwie śląskim? Chce tego marszałek województwa!

Najpóźniej w 2029 roku w województwie śląskim powinien zostać wprowadzony zakaz ogrzewania węglem domów jednorodzinnych – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Takie stwierdzenie padło podczas Śląskiego Konwentu Klimatycznego na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Komin dym

Śląski Konwent Klimatyczny „Climate-Con” został otwarty w poniedziałek, 22 listopada 2021 r., na Stadionie Śląskim. Podczas rozpoczynającej to wydarzenie konferencji prasowej wystąpił m.in. marszałek Jakub Chełstowski, który przedstawił odważną deklarację dotyczącą ogrzewania domów jednorodzinnych węglem.

- Sejmik tej kadencji, obecny zarząd, powinien wyznaczyć datę odejścia od spalania węgla w sektorze komunalnym, mam tutaj na myśli domki jednorodzinne (...) Musi to być data racjonalna, ale moja prywatna opinia jest taka, że musi to być najpóźniej 2028 lub 2029 rok - powiedział Chełstowski.

Dodał, że od tego zależy jakość życia mieszkańców regionu. Przypomniał także, że w najbliższych latach województwo śląskie może otrzymać prawie pięć miliardów euro z Unii Europejskiej, co znacząco może wpłynąć na przyśpieszenie zmian dotyczących ochrony środowiska i klimatu.

- To nie tak, że przedstawimy uchwałę i nie będziemy się interesować, co dalej. Wręcz przeciwnie. Musimy stworzyć system, by pomóc mieszkańcom i przekonać ich do wymiany źródeł ciepła - podkreślił.

Czym jest Śląski Konwent Klimatyczny?

„Climate-Con” to pierwszy w historii Śląski Konwent Klimatyczny, który potrwa dwa dni.

- Województwo śląskie znajduje się w przededniu transformacji energetycznej, która na nowo zdefiniuje nasz region, od dziesięcioleci utożsamiany z przemysłem ciężkim. To nie tylko wielkie wyzwanie, ale i szansa, żeby wykorzystać ten moment na zmianę sposobu myślenia i podniesienie świadomości w zakresie poprawy jakości środowiska, przede wszystkim powietrza – powiedział marszałek Chełstowski, zapowiadając to wydarzenie.

W ramach Śląskiego Konwentu Klimatycznego zaplanowano kilkanaście sesji tematycznych, a także warsztaty. Dotyczą one m.in. poprawy jakości powietrza, możliwości finansowania projektów proekologicznych, transportu zeroemisyjnego czy wpływu zmian klimatycznych na zdrowie psychiczne.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Europejskie Forum Przyszłości

Europejskie Forum Przyszłości w Chorzowie

Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki przyjedzie do Chorzowa

IRRS

Powołano Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia....

Tadeusz Ślusarek

Tadeusz Ślusarek – wieloletni dyrektor Stadionu Śląskiego

Ślub na Stadionie Śląskim 3

Pierwszy ślub na Stadionie Śląskim w Chorzowie!

Anita Włodarczyk Stadion Śląski

Złote medale Anity Włodarczyk na Stadionie Śląskim

Europejskie Forum Przyszłości

Europejskie Forum Przyszłości. Wiemy gdzie się odbędzie!