Wzrosła liczba zasiłków pogrzebowych wypłaconych w Chorzowie

W ciągu ostatnich trzech miesięcy znacznie wzrosła liczba wypłaconych zasiłków pogrzebowych – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W chorzowskim oddziale ZUS było ich o blisko 600 więcej niż w ubiegłym roku.

Chorzow zus

Od września do listopada tego roku oddziały ZUS w województwie śląskim wypłaciły ponad 16 tys. zasiłków pogrzebowych. W analogicznych miesiącach ubiegłego roku było ich o około 2,4 tys. mniej. Największy wzrost liczby zasiłków pogrzebowych jesienią tego roku nastąpił w listopadzie.

- To wówczas w województwie śląskim wypłacono ponad 6,2 tys. zasiłków pogrzebowych, podczas gdy w listopadzie 2019 r. takich wypłat było 4,1 tys. W niektórych oddziałach wzrost liczby wypłat w listopadzie był o kilkaset świadczeń wyższy niż poprzednim roku, ale były też oddziały, gdzie był on nawet dwukrotnie wyższy – podkreśla Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Ile zasiłków pogrzebowych wypłacono w Chorzowie?

Oddział ZUS w Chorzowie w ciągu trzech ostatnich miesięcy wypłacił 2 820 zasiłków pogrzebowych. To o 590 więcej niż w ubiegłym roku w tym samym okresie. Tak jak w całym województwie w chorzowskim oddziale największy wzrost zanotowano w listopadzie – w 2019 r. było 691 wypłat, a w 2020 r. aż 956, czyli o 265 więcej.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy to zwrot poniesionych kosztów pogrzebu, a jego wysokość wynosi 4 tys. zł. Aby usprawnić procedury i zminimalizować formalności, jeśli do wniosku o zasiłek pogrzebowy nie został dołączony akt zgonu, to ZUS pozyska go z Urzędu Stanu Cywilnego. Jednak tylko gdy wnioskodawcą jest członek rodziny osoby zmarłej.

- Aby ZUS mógł uzyskać potrzebny odpis aktu zgonu, musi otrzymać od osoby wnioskującej o zasiłek dane zmarłego, które umożliwią urzędowi stanu cywilnego identyfikację osoby, której odpis dotyczy tj. imię i nazwisko, numer PESEL, datę zgonu. Jeśli numer PESEL nie został nadany osobie zmarłej, należy wpisać miejscowość zgonu - tłumaczy rzeczniczka.

Jeżeli pogrzeb organizuje kto inny niż członek rodziny zmarłego, np. dom pomocy społecznej, zasiłek jest wypłacany w wysokości poniesionych kosztów związanych z pochówkiem, nie wyższych jednak niż 4 tys. zł.

fot. Google Street View

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Senior

Emeryci żyją krócej, więc… dostaną więcej

Urzad miasta chorzow

Budżet Obywatelski Chorzowa 2021. Będzie nowa...

Chorzow zelazna

Chorzów Batory: Ulica Żelazna znów zamknięta...

Chorzow zoo

Chorzów: ZOO można zwiedzać z aplikacją mobilną!

Chodnik odsniezanie

Zima w Chorzowie: Odśnieżanie chodników – co...

Euro

Miliardy euro na rozwój regionu!

Porodowka chorzow

Szpital i miasto wiedziały o planach zamknięcia...