Wystawa w chorzowskim Muzeum Hutnictwa będzie kosztować blisko 2,7 mln zł

Wybrano wykonawcę wystawy stałej dla powstającego w Chorzowie Muzeum Hutnictwa – podała Polska Agencja Prasowa. To wrocławska spółka A+V, a wystawa ma kosztować blisko 2,7 mln zł brutto. Co się na niej znajdzie?

chorzowski.pl
Muzeum hutnictwa chorzow

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie powstaje w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej i ma być pierwszą tej skali instytucją w kraju, która w kompleksowy sposób opowiadać będzie o historii hutnictwa żelaza. Jego budowa ruszyła na początku 2019 r., a prace budowlane zakończyły się pod koniec grudnia 2020 r.

Po zakończeniu prac budowlanych zastępca prezydenta Chorzowa, Marcin Michalik, poinformował o trwającym przetargu na wykonanie wystawy stałej w nowych chorzowskim muzeum (o czym pisaliśmy TUTAJ).

- Jak wynika z platformy zamówień publicznych miasta, 31 grudnia ub. roku w postępowaniu wybrano najkorzystniejszą ofertę, złożoną przez wrocławską spółkę A+V, z ceną niespełna 2,7 mln zł brutto – podała Polska Agencja Prasowa.

Wystawa ma być gotowa w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Według zapowiedzi władz Chorzowa, Muzeum Hutnictwa zostanie udostępnione zwiedzającym jeszcze w tym roku.

Co się znajdzie na wystawie w Muzeum Hutnictwa?

Poza maszynami, zdjęciami czy pamiątkami na wystawie stałej w Muzeum Hutnictwa znajdą się filmy, w których byli hutnicy opowiedzą o swojej pracy – przypomina PAP. W ubiegłym roku zebrano ponad 30 takich hutniczych wspomnień.

W głównej hali muzeum znajdą się wielkogabarytowe eksponaty, takie jak młot parowy firmy G. Brinkmann & Co. z Witten z 1898 r. o masie 34 ton, który pracował w kuźni Huty Batory do 2013 r. oraz młot mostowy Eschweiler Maschinen z 1907 r. Jak wylicza PAP wystawione będą także: prostownica stemplowa firmy Otto Froriep Rheydt z 1897 r., która do 2015 r. była wykorzystywana do prostowania szyn wąskotorowych, młot parowo-powietrzny, prasa mimośrodowa PMS 40B z 1955 r., młot Beche oraz fragment zespołu walcowniczego z zespołem napędowym z 1874 r. służący w Hucie Batory w Chorzowie do walcowania prętów.

Wokół tych dużych hutniczych maszyn mają być rozmieszczone mniejsze eksponaty, gabloty, wydruki, multimedia i ekrany, gdzie wysłuchać będzie można hutniczych wspomnień. Wystawa będzie podzielona na pięć stref: wprowadzającą (m.in. ze stanowiskami dot. motywacji i nauki oraz projektowania), strefę pracy (wytop, kuźnia, laboratorium, twórcy hutnictwa, energetyka, walcownia, bezpieczeństwo), strefę życia (m.in. dom i rodzina, czas wolny), salę kinową i strefę post scriptum.

Muzeum Hutnictwa to największa inwestycja kulturalna w Chorzowie w ostatnich latach. Jego koszt to ponad 32 mln zł, z czego połowa to dofinansowanie z funduszy unijnych. Placówka znalazła się już na prestiżowym Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage - ERIH).

fot. FB/Muzeum Hutnictwa

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon