Wysoki kawaler Ignaś. Nowy w chorzowskim zoo

Trzy samotne samice żyraf z chorzowskiego zoo zyskały towarzystwo. Dołączył do nich wysoki kawaler z Gdańska. To 8-letni Ignaś.

Oficjalnie nazywa się Iroko, ale pieszczotliwie został nazwany Ignaś. To samiec z gatunku żyraf siatkowanych, który 1 kwietnia 2022 r. przyjechał do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Nowy mieszkaniec chorzowskiego zoo ma 8 lat. Urodził się w ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu, ale w wieku dwóch lat wyjechał do Gdańska, gdzie dołączył do kawalerskiej grupy żyraf ugandyjskich. Był tam jedynym przedstawicielem swojego gatunku, dlatego mógł zostać przekazany do Chorzowa.

- Ignaś nawet jak na żyrafę jest wysoki. Jego umaszczenie jest ciemniejsze od umaszczenia samic przebywających w śląskim zoo. Jest tez zdecydowanie większy od samic, dlatego rozpoznanie go na wybiegu nie będzie więc trudne – tłumaczą w śląskim zoo.

Ignaś dołączy do trzech samic, które przebywają w Ślaskim Ogrodzie Zoologicznym. To Liani, Lindani oraz Lunani, z którymi stworzy grupę hodowlaną. Na razie jednak może je tylko zobaczyć. Jest od nich oddzielony i przebywa w osobnym pomieszczeniu. - Połączenie stada nastąpi w późniejszym czasie, gdy Ignaś dobrze zaaklimatyzuje się w nowym miejsc, a pogoda pozwoli na wypuszczenie całej grupy na wybieg zewnętrzny – dodają w zoo.

W ogrodach zoologicznych brakuje samców żyraf siatkowanych

Samice żyraf siatkowanych z Chorzowa długo musiały czekać na odpowiedniego samca. Jego znalezienie nie było łatwe, bo w ogrodach zoologicznych przebywają przede wszystkim samice tego gatunku. Z kolei grupy kawalerskie czasem złożone są tylko z dwóch osobników, których nie można rozdzielić.

- Ostatecznie za zgodą koordynatora hodowli gatunku i dzięki uprzejmości gdańskiego zoo, możliwe było rozdzielenie gdańskiej grupy złożonej z czterech samców i ponowne utworzenie grupy hodowlanej w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym – podkreślają w chorzowski zoo.

Żyrafy siatkowane hodowane są w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym od lat 70. ubiegłego wieku. Obecnie zajmują, oddany do użytku w 2013 r., obiekt złożony ze specjalnego budynku hodowlanego i wybiegów zewnętrznych, dzięki czemu są tam odpowiednie warunki do ich rozmnażania.

Śląskie zoo może się też pochwalić sukcesami w ich hodowli. To w Chorzowie urodziła się pierwsza w Polsce żyrafa siatkowana. Ostatnie młode przyszło tu na świat w 2017 r. - to samica Luna, która trzy lata temu wyjechała do ogrodu zoologicznego w Szwajcarii.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon