Wyremontowano Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w chorzowskim Zespole Szpitali Miejskich

Kolorowe korytarze i sale pacjentów pełne zabawnych zwierzaków na ścianach, wyremontowane łazienki czy nowy gabinet psychologa – tak po remoncie wygląda Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w chorzowskim Zespole Szpitali Miejskich. Projekt zrealizowała Fundacja Iskierka.

Zmiany, które wprowadzono na dziecięcym oddziale, wpływają na poprawę warunków leczenia małych pacjentów. Fundacja Iskierka wprowadziła je przy współpracy z dyrekcją szpitala oraz z personelem medycznym oddziału.

- Ten remont potrzebny był zarówno dzieciom, jak i personelowi. Bardzo fajnie jest pacjentom przebywać w otoczeniu zwierząt, leżeć pod lemurem czy żyrafą, patrzeć w sali zabiegowej na sufity, na których znajdują się kotki czy pieski. Dzieci same wybierały miejsca, gdzie znajdują się te wzory. To osładza im przykre momenty związane z koniecznością opuszczenia domu i pobytu na oddziale. Remont sprawił, że także nam milej jest pracować – mówi Katarzyna Machnik, Koordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej w ZSM w Chorzowie.

Fundacja Iskierka już po raz trzeci wyremontowała dziecięcy oddział w Chorzowie

Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w chorzowskim szpitalu już po raz trzeci został wyremontowany przez Fundację Iskierka. Tym razem przede wszystkim odświeżono i na nowo udekorowano korytarze i sale oddziału. Autorką koncepcje jest Aleksandra Kaleta-Żmuda z Iskierki, a w praca pomagali wolontariusze z Mostostalu Zabrze oraz firmy Amazon.

- Ponieważ w szpitalu większą część czasu spędza się w łóżku i naturalnym jest, że patrzy się w sufit, postanowiliśmy tym razem zaprosić do sal zwierzęta, które na co dzień żyją w koronach drzew, albo tak wysoko potrafią sięgnąć. Dzieciom towarzyszyć będą teraz żyrafy, pandy, lemury czy małpki - mówi Aleksandra Kaleta-Żmuda.

Koszt obecnego remontu wyniósł 100 000 zł, a jego zakres obejmował:

  • montaż ścianki i drzwi przesuwnych w korytarzu i stworzenie gabinetu psychologa z wyposażeniem
  • malowanie i dekorowanie korytarza zewnętrznego prowadzącego do oddziału oraz przestrzeni samego oddziału: sal pacjentów, korytarza, aneksu pielęgniarskiego, gabinetu pielęgniarki oddziałowej
  • renowacja i malowanie drzwi
  • doposażenie świetlicy w dodatkowe szafki
  • renowacja łazienek: malowanie wykładzin specjalistycznymi farbami, montaż nowych luster
(Na zdjęciach w galerii można zobaczyć jak te miejsca wyglądały przed i po remoncie.)

„Kolorowo bardziej zdrowo”

Projekt „Kolorowo bardziej zdrowo”, realizowany przez Fundację Iskierka, dotyczy remontów i doposażania oddziałów pediatrycznych. Jak podkreślają w fundacji otoczenie, w którym dzieci są leczone ma ogromne znaczenie. To jeden z elementów wspierania długotrwałego procesu leczenia, ponieważ przyjazna przestrzeń kojąco i kreatywnie działa na wszystkich zaangażowanych w leczenie, nie tylko samych pacjentów.

- Od 17 lat działamy i pokazujemy, jak ważne jest spójne widzenie całego procesu: od leków i sprzętu ratującego życie, działań arteterapeutycznych, wsparcie psychologa i dietetyka, jak i zagwarantowania odpowiednich warunków pobytu w szpitalu. Osobiście wzruszają mnie słowa dziecka, które mówi, że mniej się boi, bo ze ściany zerka na niego szop, gepard czy żyrafa, a przecież szpital nam się z tym nie kojarzy. I to jest nasz mały sukces - podkreśla Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Fundacji Iskierka.

Projekt zrealizowany został przez Fundację Iskierka we współpracy z Partnerem Strategicznym Fundacją DKMS, a także przy wsparciu firm oraz wolontariuszy Mostostal Zabrze i Amazon.

Chorzów Mural na ścianie szpitala dziecięcego

Może Cię zainteresować:

Mural na ścianie szpitala dziecięcego w Chorzowie

Autor: Redakcja

18/10/2022

Szpital przy Truchana, Chorzów

Może Cię zainteresować:

W szpitalu dziecięcym przy ul. Truchana będzie nowy budynek poradni specjalistycznych

Autor: Michał Wroński

12/06/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon