Wyłudzili ponad 50 mln zł z VAT. Rozpracowali ich policjanci z Chorzowa

Policjanci z Chorzowa zakończyli postępowanie przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudzała VAT. W latach 2013-2016 wystawili lewe faktury na których zarobili prawie 54 mln złotych. Akt oskarżenia objął 13 osób, którym grozi do 15 lat więzienia.

Grupa rozpracowana przez policjantów chorzowskiego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą działa od stycznia 2013 do września 2016 roku, głównie na terenie Śląska. Jak podaje policja składała się z osób reprezentujących podmioty gospodarczej, które wystawiały lewe faktury VAT. Śledczy zebrali materiał dowodowy wskazujący, że 13 oskarżonych było członkami zorganizowanej grupy przestępczej.

- Osoby uczestniczące w tym nielegalnym procederze wystawiały dokumenty, które firmowały fikcyjny obrót towarem, głównie kawą. Jednocześnie dla stworzenia pozorów realności transakcji na konta firmowe dokonywane były przelewy. Środki te były następnie wypłacane i przekazywane osobom uczestniczącym w tym nielegalnym procederze – informuje chorzowska policja.

Wyłudzili z VAT blisko 54 mln złotych

W ciągu blisko trzech lat działalności ta grupa wystawiła fikcyjne faktury VAT, na których zarobiła blisko 54 mln złotych. Część z oskarżonych w tej sprawie nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień. Pięć osób z tej grupy wcześniej było tymczasowo aresztowanych, a obecnie wobec oskarżonych stosowane są tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze. Grozi im kara do 15 lat więzienia.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

112

Chorzowianka oszukana na OLX i WhatsApp

Klawiatura

Oszukiwał na portalach aukcyjnych, może posiedzieć 8 lat!

Chorzów Batory wypadek

Zakaz prowadzenia, dachowanie i… próba przekupstwa

Chorzów zatrzymany poszukiwany

Ukrywał się przez 10 lat. Został zatrzymany w Chorzowie

Chorzów Policja

Śmiertelne potrącenie na przejściu dla pieszych w Chorzowie

Chorzów pożar w zakładzie Novichem

Pożar w firmie Novichem w Chorzowie. Jakie były przyczyny?

Chorzów pożar na 3 Maja

Pożar na ul. 3 Maja. Policja wyjaśnia okoliczności