Wyjątkowy kalendarz chorzowskiego skansenu. Zdjęcia jak monidła z 19. wieku

Modele w paradnych strojach rozbarskich i zdjęcia wykonane techniką nawiązującą do monideł z końca 19. wieku. Chorzowski skansen przygotował wyjątkowy kalendarz na 2022 rok.

Zdjęcia do kalendarza Górnośląskiego Parku Etnograficznego wykonał Antoni Kreis – artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i wieloletni pracownik chorzowskiego skansenu.

– Zarówno technika fotografowania jak i ustawienie modeli nawiązują do popularnych niegdyś monideł. Technika ta polega na ręcznym barwieniu czarno – białych fotografii za pomocą ekolin, czyli farb akwarelowych w płynie. Największa popularność tej techniki przypadła na początkowe lata XX wieku, choć używano jej już od końca XIX stulecia. Przez wiele lat zapomniana i uważana za przykład kiczu, dziś wraca, przede wszystkim w fotografii artystycznej – mówi Antoni Kreis.

Modele z kalendarza skansenu to Michalina Mołdrzyk i Bartosz Klimczyk, którzy na co dzień współpracują z muzeum i oprowadzają po jego ekspozycji. Na zdjęciach ubrani są w rozbarskie stroje paradne, a pozują oczywiście w chorzowskim parku etnograficznym – scenerią są zagrody i obiekty regionu bytomsko-tarnogórskiego.

Każda z kart kalendarza została opatrzona cytatem z „Nowej księgi przysłów i wyrażeń przysłowiowych polskich” w oparciu o dzieło Samuela Adalberga opracowanym przez zespół redakcyjny pod kierunkiem Juliana Krzyżanowskiego. - Cytaty które znalazły się w kalendarzu mają charakter wesoły, prześmiewczy oraz moralizatorski i nawiązują do scenek przedstawionych na fotografiach - np. w czerwcu nad zdjęciem mężczyzny myjącym ręce nad miednicą widnieje sentencja „Próżno myjesz z wierzchu ciało jeśli wewnątrz co przywrzało” – tłumaczą w skansenie.

Kalendarze dostępne są w kasie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” w cenie 15 złotych.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon