W niedzielę do urn. Wyborczy poradnik dla mieszkańców Chorzowa

W niedzielę, 7 kwietnia 2024 r., odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy Chorzowa wybierać będą prezydenta miasta, miejskich radnych oraz radnych sejmiku województwa. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7.00 – 21.00. Ewentualna druga tura wyborów prezydenta Chorzowa zaplanowana jest na 21 kwietnia 2024 r.

fot. Maciej Poloczek
Chorzow wybory2024

Tym razem w Chorzowie wybór będzie dość ograniczony. Listy kandydatów do Rady Miasta Chorzów zgłosiły tylko trzy komitety: Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość oraz Komitet Wyborczy Wyborców Szymona Michałka. Jest też tylko trzech kandydatów na prezydenta miasta:

  • Andrzej Kotala (KKW Koalicja Obywatelska)
  • Grzegorz Krzak (KW Prawo i Sprawiedliwość)
  • Szymon Michałek (KWW Szymona Michałka)

Wybory samorządowe 2024. W Chorzowie tylko trzy komitety wyborcze i mniej radnych

Przypomnijmy, że w ostatnich pięciu wyborach samorządowych (w latach 2002, 2006, 2010, 2014 i 2018) listy kandydatów na miejskich radnych wystawiało w Chorzowie co najmniej sześć komitetów. Było też co najmiej pięciu kandydatów na prezydenta miasta.

Mieszkańcy Chorzowa 7 kwietnia 2024 r. wybierać będą 23 miejskich radnych w 4 okręgach wyborczych. W kończącej się kadencji radnych było 25, ale spadła liczba mieszkańców Chorzowa, więc i chorzowskich radnych będzie mniej.

W niedzielę chorzowianie wybierać będą również radnych Sejmiku Wojwództwa Śląskiego z okręgu nr 5 (poza Chorzowem obejmuje on także miasta: Piekary Śląskie, Ruda Ślaska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Zabrze). W przypadku sejmiku wybór jest większy niż w głosowaniu na miejskich radnych – kandydatów w tym okręgu zgłosiło 11 komitetów, a do zdobycia jest 5 mandatów.

Kto może głosować w wyborach samorządowych?

Miejskich radnych i prezydenta Chorzowa wybierać mogą obywatele polscy, obywatele państw należących do Unii Europejskiej oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, posiadają czynne prawo wyborcze oraz stale zamieszkują w Chorzowie (w przypadku wyborów do sejmiku w województwie śląskim).

- Ponadto w wyborach samorządowych mogą głosować wyłącznie wyborcy, którzy są ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na terenie Chorzowa. Zameldowanie na pobyt czasowy nie skutkuje automatycznym ujęciem w stałym obwodzie głosowania, a tym samym ujęciem w spisie wyborców w miejscu czasowego pobytu – czytamy w informacji dla wyborców.

Obywatele polscy zameldowan na pobyt czasowy, którzy chcą głosować w Chorzowie powinni złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców. W przypadku obywateli pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej konieczny jest wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania, nawet jeżeli są oni zameldowani na pobyt stały.

Jak oddać ważny głos w wyborach?

W niedzielę, 7 kwietnia 2024 r., lokale wyborcze będą czynne od godz. 7.00 do godz. 21.00 (w Chorzowie znajdują się w tych samych miejscach, co podczas ostatnich wyborów). Przed otrzymaniem kart wyborczych trzeba będzie potwierdzić swoją tożsamość, można to zrobić okazując dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy, ale także na podstawie cyfrowej wersji dowodu osobistego w aplikacji mObywatel.

W Chorzowie wyborcy otrzymają trzy karty do głosowania: z listą kandydatów na prezydenta na różowym tle, do rady miasta na szarym tle oraz do sejmiku województwa na niebieskim tle. Żeby głos był ważny, na danej karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska tylko jednego kandydata trzeba postawić znak "X", co ważne muszą to być dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Chorzow wybory 2024

Może Cię zainteresować:

W Chorzowie wybór ograniczony. Tylko trzy komitety wystawią swoich kandydatów

Autor: Maciej Poloczek

11/03/2024

Kandydaci na prezydenta

Może Cię zainteresować:

Kandydaci na prezydenta Chorzowa. Dwóch, trzech, a może czterech?

Autor: Maciej Poloczek

23/02/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon