„Wielkanoc na Śląsku” w chorzowskim skansenie

Po dwóch latach pandemicznej przerwy do chorzowskiego skansenu wracają imprezy plenerowe. Pierwsza z nich to „Wielkanoc na Śląsku”, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, 10 kwietnia 2022 r. Co zaplanowano?

fot. FB/Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"
Wielkanoc na Śląsku

Opowieści o tradycjach i zwyczajach świątecznych, „szukanie zajączka” czy konkurs na najpiękniejszą marzannę - to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych w ramach „Wielkanocy na Śląsku”. Plenerowa impreza odbędzie się w chorzowskim skansenie w niedzielę, 10 kwietnia, w godzinach 12.00 – 16.00.

- Zaprosimy na warsztaty palm wielkanocnych oraz zdobienia jajek metodą batiku. Nie zabraknie też Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotują świąteczne potrawy – mówi Marcin Gaweł z Muzeum „Górnośląski park Etnograficzny w Chorzowie”.

W tym roku w skansenie przedstawiony zostanie m.in. ludowy zwyczaj wodzenia Judosza, który do dzisiejszych czasów zachował się w Skoczowie. Będą też Wilamowskie Śmiergusty, czyli barwni przebierańcy, którzy w Poniedziałek Wielkanocny chodzą po swojej wsi i polewają panny wodą.

- Na zakończenie imprezy wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Chorzów, który po występie wraz z gośćmi muzeum przejdzie barwnym, marzankowym korowodem nad staw, w którym będziemy topić wykonane marzanny – dodają w skansenie.

„Wielkanoc na Śląsku” w skansenie - program:

  • warsztaty tworzenia palm wielkanocnych i wykonywania ozdób świątecznych
  • konkurs na najpiękniejszą marzannę oraz „szukanie zajączka”
  • koncert Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów
  • obrzędy świąteczne: Wilamowskie Śmiergusty oraz Judosz ze Skoczowa
  • prelekcje związane z tradycjami Świąt Wielkanocnych
  • kuchnia świąteczna

Imprezę poprowadzi Marek Szołtysek. Bilety są w cenie:

  • normalny: 15 zł
  • ulgowy: 10 zł
Chorzów skansen

Może Cię zainteresować:

Nowy cennik biletów w chorzowskim skansenie. Od 1 kwietnia będzie drożej

Autor: Maciej Poloczek

30/03/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon