Wielkanoc 2021: W Chorzowie bez tradycyjnego święcenia pokarmów, ale z otwartymi kościołami

To będą już drugie święta wielkanocne w pandemii. W związku z tym metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc, wydał komunikat dotyczący zasad bezpieczeństwa. Wierni Kościoła Katolickiego z Chorzowa będą musieli się obejść bez tradycyjnego święcenia pokarmów. Co w zamian?

Wielkanoc koszyczek

W związku z nowymi obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd abp Wiktor Skworc wydał dokument uzupełniający, który zawiera wskazania regulujące życie religijne i funkcjonowanie w parafii archidiecezji katowickiej w czasie pandemii. Dotyczy to także chorzowskich kościołów.

– Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 marca 2021 r. odnośnie do limitu uczestników nabożeństw w kościołach, w Eucharystii niech uczestniczą przede wszystkim osoby związane z intencją Mszy św. Bezwzględnie należy zachowywać zasadę – 1 osoba na 20 m2. Zaleca się zaznaczanie w ławkach bezpiecznych stref - napisał metropolita katowicki.

W kościołach dalej obowiązuje nas stosowanie dystansu, zasłanianie ust i nosa (z wyjątkiem głównego celebransa) oraz dezynfekcja powierzchni i wietrzenia kościoła. Za wszystkie te profilaktyczne działania odpowiedzialni są proboszczowie i administratorzy parafii, którym abp Skworc przypomina „obowiązek posłuszeństwa”.

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy

Metropolita katowicki przypomina, że nadal ważna jest dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy. Oznacza to, że wierni mogą w niej uczestniczyć za pośrednictwem internetu, radia lub telewizji.

– W aktualnej sytuacji serdecznie zachęcam wiernych do duchowej łączności, szczególnie w liturgii dni Wielkiego Tygodnia, za pośrednictwem transmisji telewizyjnych i radiowych, a także do korzystania z transmisji archidiecezjalnych lub parafialnych celebracji, udostępnianych za pośrednictwem Internetu - czytamy w zarządzeniu.

Zalecane przyjmowanie komunii na rękę

Abp Wiktor Skworc po raz kolejny z naciskiem zaleca wiernym przyjmowanie komunii na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania.

– O tym zaleceniu celebrans Mszy św. powinien informować każdorazowo wiernych w ramach wstępnego pozdrowienia lub bezpośrednio przed udzielaniem Komunii św. Osobom, które chcą przyjąć Komunię św. do ust, zostanie ona udzielona na końcu obrzędu Komunii św. lub równocześnie w innym miejscu kościoła, jeśli pozwala na to liczba szafarzy – czytamy w piśmie.

Kościoły pozostają otwarte

Kościoły w ciągu dnia na terenie archidiecezji pozostają otwarte. Zgodnie z wytycznymi metropolity katowickiego na czas Wielkiego Tygodnia tradycyjne godziny odprawiania ceremonii mają zostać utrzymane. Proboszczowie mają także zezwolenie na odprawienie drugiej mszy w Wielki Czwartek. Miałaby ona być odprawiana po południu i dedykowana przede wszystkim rodzinom dzieci wczesno i pierwszokomunijnych.

Adorację krzyża można zorganizować w swoim domu

Z powodu pandemii koronawirusa większość wiernych nie będzie mogła w Wielki Piątek uczestniczyć w adoracji krzyża. W związku z tym metropolita katowicki zachęca, żeby wierni zorganizowali tego dnia nabożeństwo w swoich mieszkaniach. Mają „wyeksponować znak naszego zbawienia i uczcić Ukrzyżowanego w zwyczajowej formie, przez przyklęknięcie i ucałowanie". Ze względu na trudności w zachowaniu między wiernymi dystansu, zgodnego z wymogami sanitarnymi procesja rezurekcyjna nie odbędzie się.

W tym roku pokarmów nie poświęcimy

Z tych samych względów nie będzie organizowany w parafiach tradycyjny obrzęd błogosławienia pokarmów. Duchowni mają zachęcić wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym, spożywanym w rodzinnej wspólnocie, wzięli udział w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. Tekst błogosławieństwa ma zostać zamieszczony na stronie internetowej parafii lub w drukowanej formie wyłożony w kościołach.

fot. pixabay.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon