W śląskim zoo urodziły się rosomaki. Pierwsze w Polsce!

Ogromny sukces hodowlany w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. W Chorzowie urodziły się trzy rosomaki. To pierwsze młode tego gatunku, który przyszły na świat w Polsce.

fot. Śląski Ogród Zoologiczny/Wojciech Bielatowicz
Rosomaki w śląskim zoo

Rosomaki urodziły się 26 lutego 2022 r., ale dopiero dziś w chorzowskim zoo podzielili się tą radosną informacją. Rodzicami trójki młodych zostali Tatyana i Thor.

- Jeszcze nie znamy ich płci, gdyż matka bardzo uważnie chroni swoje potomstwo. Opiekunowie obserwują młode z większej odległości i nie nawiązują z nimi kontaktu fizycznego, zapewniając w ten sposób komfort i poczucie bezpieczeństwa młodej mamie – tłumaczą w zoo.

Chodzi o to, żeby dodatkowo nie stresować matki i młodych. Na wczesnym etapie życia u rosomaków występuje bowiem duża śmiertelność.

Narodziny rosomaków to ogromny sukces hodowlany

Młode rosomaki mają już miesiąc i – jak zaznaczają w zoo – są silne i zdrowe. Ich sierść, która po urodzeniu była śnieżnobiała, zmienia się już na coraz ciemniejszą. Są one jeszcze w pełni zależne od matki, która je karmi i nie odstępuje ich na krok.

- Jeszcze nie zobaczycie ich na wybiegu, bo troskliwa mama Tatyana przebywa z nimi w wewnętrznym kotniku. Tata Thor nie uczestniczy w opiece nad młodymi i większość dnia spędza na wybiegu zewnętrznym – informują w chorzowskim zoo.

Narodziny rosomaków to ogromny sukces hodowlany Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Są to bowiem pierwsze młode tego gatunku, które przyszły na świat w Polsce. Gatunek ten bardzo rzadko rozmnaża się w ogrodach zoologicznych. Poza śląskim zoo w tym rok w Europie przychówkiem rosomaków może się pochwalić tylko zoo w Chomutowie w Republice Czeskiej.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon