W śląskim zoo urodziła się panda ruda

Śląski Ogród Zoologiczny ma nowego lokatora. To panda ruda. Kolejna, która przyszła na świat w Chorzowie.

fot. Aneta Furgalińska/Śląski Ogród Zoologiczny
W śląskim zoo urodziła się panda ruda

Pandy rude w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym są obecne od 2015 roku. To para Lasya i Ping, która po raz kolejny doczekała się potomstwa.

- Rodzina naszych pand rudych powiększyła się w połowie czerwca, ale czujna mama dopiero niedawno pozwoliła nam sfotografować maluszka – pochwalili się pracownicy śląskiego zoo.

Jak widać na zdjęciu opublikowanym przez zoo panda ruda rodzi się… szara. Przez pierwsze tygodnie jest pod opieką matki. Dopiero po około trzech miesiącach młoda panda zacznie być samodzielna. Wtedy też będzie można określić jej płeć i poszukać dla niej imienia.

To już trzecie młode, którego doczekali się Lasya i Ping. Wcześniej przyszły na świat Lapi i Oshi, które wyjechały do innych ogrodów zoologicznych.

Panda ruda to gatunek zagrożony wyginięciem

Pandy rude, zwane też małymi, w naturze występują południowych Chinach, północno-wschodnich Indiach, Nepalu i północnej Mjanmie (Birmie).

Zamieszkują dziuple lub nory w korzeniach drzew na stromych skalnych zboczach i większość czasu spędza w koronach drzew. Po przebudzeniu i po posiłku oddają się licznym przyjemnościom (myją się, ocierają o pień drzewa). Panda ruda jest zwierzęciem terytorialnym, znakującym zajmowane przez siebie terytorium.

Gatunek zagrożony wyginięciem, posiada kategorię EN (wg IUCN). Chronione są one Konwencją Waszyngtońską (CITES), natomiast osobniki żyjące w zoo objęte są Europejskim Programem Hodowlanym (EEP).

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów zoo

Jesienne zmiany w chorzowskim zoo

Chorzów zoo pingwiny w basenie

Pingwiny wróciły na zewnętrzny wybieg chorzowskiego zoo

Chorzowskie zoo szuka imienia dla pingwina

Poszukiwane imię dla młodego pingwina ze śląskiego zoo

Chorzów zoo pantery śnieżne

Venla i Lohlan - nowe pantery śnieżne w chorzowskim zoo

Antylopy indyjskie

Nowi mieszkańcy śląskiego zoo

Chorzow zoo terrarium

Chorzów ZOO: Nowy dom dla żółwia sępiego

Kondor wielki

Chorzów: Smutna wiadomość z ZOO. Zmarł...