W siedzibie chorzowskiej Straży Miejskiej działa samoobsługowy alkomat

Masz wątpliwości? Dmuchnij! W siedzibie chorzowskiej Straży Miejskiej sprawdzisz teraz czy możesz wsiąść za kółko. Zamontowano tam ogólnodostępny, samoobsługowy alkomat.

fot. FB/Miasto Chorzów
Alkomat w Straży Miejskiej

Organizm przeciętnego człowieka potrzebuje około 3 godzin na spalanie 20-30 gramów czystego alkoholu. Jest to jednak zależne od bardzo wielu czynników. Można próbować oszacować zawartość alkoholu we krwi dzieląc ilość spożytego czystego alkoholu przez wagę ciała, pomnożoną przez 60% (w przypadku kobiet) lub 70% (w przypadku mężczyzn). Jednak takie obliczenie nie zawsze się sprawdzają.

Jakie jest dopuszczalne stężenie alkoholu?

Zgodnie z przepisami w Polsce można wsiąść za kierownicę jeżeli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi nie więcej niż 0,1 mg/l, czyli nie więcej niż 0,2 promile we krwi. Jeżeli ktoś, np. „dzień po”, ma wątpliwości czy mieści się poniżej tej wartości, to powinien wybrać autobus czy tramwaj lub zbadać się alkomatem. W Chorzowie jest dostępne kolejne miejsce, gdzie można to zrobić bezpłatnie.

- Alkomat został zamontowany w siedzibie Straży Miejskiej przy ul. Sobieskiego 3. Dostęp do alkomatu w godzinach 6:00-22:00 – informuje chorzowski Urząd Miasta.

Trzy ogólnodostępne alkomaty w Chorzowie

To już trzeci ogólnodostępny alkomat w Chorzowie. Pierwszy został zamontowany w sierpniu 2018 r. w komisariacie policji na ul. Stanisława Moniuszki 11, drugi działa od dwóch lat na komisariacie w Chorzowie Batorym, przy ul. Stefana Batorego 19.

- W alkomacie zastosowano „policyjną” technologię czujnika elektrochemicznego. Gwarantuje to precyzję pomiaru oraz stabilność działania urządzenia. O kolejnych krokach wykonywania pomiaru informują informacje tekstowe, wyświetlane na ekranie LCD. Jako ustnik w trakcie badania wykorzystywane są jednorazowe słomki. Wynik pomiaru wyświetlany jest na wyświetlaczu urządzenia – informowali chorzowscy policjanci.

Na początku pandemii koronawirusa zawieszono możliwość korzystania z samoobsługowych alkomatów w chorzowskich komisariatach. Teraz - jak zapewnił asp. szt. Sebastian Imiołczyk, oficer prasowy chorzowskiej policji – można z nich ponownie korzystać.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon