W Planetarium Śląskim trwają przygotowania do Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki

Już 10 sierpnia, pasjonaci z całego świata, wezmą udział w Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki. W Planetarium Śląskim i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, rozpoczęły się przygotowania do tego wydarzenia.

Konferencja zapowiadająca wydarzenie

Elitarne zawody dla uczniów szkół średnich z całego świata, zawitają w województwie śląskim już po raz drugi. Pierwsza, odsłona olimpiady w chorzowskim planetarium miała miejsce w 2011 roku.

Tegoroczne wydarzenie, zgromadzi łącznie 265 młodych pasjonatów i 140 liderów z 53 krajów. O tytuł najlepszego, powalczą tu głównie laureaci krajowych olimpiad. Podczas kilku dni zmagań (IOAA potrwa 10 dni), zawodnicy wezmą udział w części teoretycznej, odbywającej się zarówno na terenie Śląskiego Parku Nauki jak i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Nie zabraknie także licznych analiz i obserwacji astronomicznych nieba, możliwych dzięki dostępności najlepszego sprzętu.

Podczas konferencji, zapowiadającej IOAA, Planetarium Śląskie odwiedził m.in. prezydent tegorocznej olimpiady Aniket Sule. Lider edycji sprzed 12 lat, wielokrotnie podkreślał, jak wielką przemianę przeszło to miejsce, tym samym zyskując międzynarodowe uznanie, czego dowodem jest m.in. możliwość organizacji kolejnej elitarnej olimpiady.

Ponadto, wybór chorzowskiej placówki podyktowany był 500. rocznicą urodzin patrona. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, nosi nazwę znanego na całym świecie Mikołaja Kopernika.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon