W Parku Śląskim powstaną łąki kwietne

W tym roku Park Śląski w Chorzowie ograniczy koszenie traw do miejsc, w których jest to konieczne. Dzięki temu w kilku miejscach parku powstaną łąki kwietne.

Parkslaski2

Łąki kwietne pomagają w walce z suszą

W tym roku czeka nas susza, więc każdy sposób na magazynowanie wody jest na wagę złota, a tak działa właśnie łąka kwietna. Wchłania ona bowiem dwa razy więcej wody niż trawniki, co stanowi ratunek w czasie suszy. Dlatego coraz więcej miast naszego regionu decyduje się na zakładanie łąk kwietnych, zdecydowały się na to także władze Parku Śląskiego.

– Sporą część parku, poza uporządkowanymi rabatami bylinowymi oraz sezonowymi, zajmują tereny trawiaste stanowiące łąki. Jednak ich skład jest dużo szerszy niż charakterystyczny do typowego trawnika składającego się wyłącznie z mieszanek traw – podkreśla Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Park Śląski będzie kosił trawniki tylko w niektórych miejscach

W tym roku Park Śląski ograniczy się do koszenia miejsc, w których jest to niezbędne. Takie prace zostaną na pewno przeprowadzone w Rosarium, na Dużej Łące oraz w okolicach rabat, szczególnie na promenadzie. Pozostała część parku, w sporej mierze, zostanie pozostawiona naturze. Efekt będzie można zobaczyć m.in. na końskiej łące.

- W związku z deficytem wody, wynikającym ze zmiany klimatu, zaczynamy ograniczać ilość pokosów, co wpłynie na możliwość uwydatnienia walorów roślin kwitnących pośród traw – czytamy w komunikacie Parku Śląskiego.

Władze chorzowskiego parku planują również uzupełnianie takich dzikich trawników mieszankami traw wzbogaconymi i rośliny jednoroczne i wieloletnie co ma podkreślić ich walory. Obecnie nie ma jednak mowy o likwidacji dotychczasowych powierzchni trawiastych i radykalnym przekształceniu ich w łąki. Rośliny ozdobne będą dopierane odpowiednio do warunków siedliskowych – będą to przede wszystkim gatunki rodzime.

fot. Park Śląski

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom Chorzów i Katowice w 1993 roku 16

Jak 30 lat temu Anglik kursował z aparatem przez Chorzów

Planetarium Śląskie nowy projektor

Nowy projektor w Planetarium Śląskim

Chorzów Schronisko dla zwierząt potrzebuje pomocy

Schronisko dla zwierząt w Chorzowie potrzebuje pomocy

Nowy pingwin w śląskim zoo

W chorzowskim zoo wykluł się pierwszy pingwin!

Chorzów zoo wydra

Wydra Peri wróciła na wybieg chorzowskiego zoo

CIMovie, Chorzów

Kino na leżakach w Chorzowie. To CIMovie

IRRS

Powołano Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia....