W Parku Śląskim otwarto Skwer 100-lecia Powstań Śląskich

W sobotę, 15 sierpnia, w Parku Śląskim odbyły się obchody rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego i uroczyste otwarcie Skweru 100-lecia Powstań Śląskich. W uroczystościach wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Skwer

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się jednak od złożenia wieńców pod pomnikiem Poległych Żołnierzy 75. Pułku Piechoty w Chorzowie i Józefa Piłsudskiego w Katowicach. Później w stolicy województwa odbyła się m.in. msza św. poświęcona walczącym w II Powstaniu Śląskim.

Uroczystości w Parku Śląskiem rozpoczęły się po południu. O godz. 13.00 oficjalnie został otwarty Skwer 100-lecia Powstań Śląskich, a w uroczystościach, którym patronował marszałek województwa Jakub Chełstowski, wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

- Z ogromną wdzięcznością przyjmuję fakt inauguracji tego dzieła i tego miejsca, które symbolizuje tak ważne dla naszej historii daty Powstań Śląskich. Bo trzeba dziś powiedzieć, że bez Śląska, nie byłoby silnej Polski. Wierzę, że ludzie, którzy historię Polski wtedy tworzyli, bohaterowie tamtych lat, byliby ze współczesnego Śląska i dzisiejszej Polski dumni – mówił premier Morawiecki.

Obchodom 100-lecia wybuchu II Powstania Śląskiego w Parku Śląskim towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego oraz wystawa „Twarze Powstańców”.

fot. Patryk Pyrlik/UMWS

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon