„W moim kraju ta oświata to jest ciemnota” - licealiści ze Słowaka w proteście przeciw nowemu ministrowi edukacji

Uczniowie Słowaka zastygli ubrani na czarno, a po korytarzach chorzowskiej szkoły powoli sunie kamera - tak wygląda teledysk nagrany do utworu Taco Hemigwaya „Polskie tango”. To protest przeciwko powołaniu na ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który zasłynął m.in. z szowinistycznych i homofobicznych wypowiedzi.

Slowak teledysk

Nowy minister edukacji i nauki budzi spore kontrowersje. Przemysław Czarnek jest wykładowcą akademickim w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i byłym wojewodą lubelskim. Znany jest jednak ze swoich homofobicznych i szowinistycznych wypowiedzi. Mówił między innymi, że ideologia LGBT „pochodzi z tego samego korzenia co niemiecki narodowy socjalizm hitlerowski”, kobiety powinny rodzić dzieci, a nie zajmować się karierą, prawa człowieka zaś nazywał „idiotyzmami”.

Nominacja Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki wywołała protesty

Nic dziwnego więc, że jego nominacja na ministra edukacji i nauki wywołała protesty. Swój sprzeciw przed gmachem ministerstwa demonstrowało kilkaset osób, a uczniowie szkół w całym kraju w proteście przeciw nowemu ministrowi przychodzili do szkoły ubrani na czarno. Tak było m.in. w Katowicach, Mikołowie czy Żorach. Teraz swoją dezaprobatę dla Przemysława Czarnka wyrazili uczniowie Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.

- W obecnej pandemicznej sytuacji nasz protest nie przybrał siły, na jakiej nam zależało, ale bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom, którzy wyrazili swój sprzeciw wobec mianowania na ministra edukacji osoby tak odległej od nas, uczniów – czytamy w informacji chorzowskich licealistów.

Utwór Taco Hemingwaya "Polskie tango" uczniowie Słowaka wybrali nieprzypadkowo. Artysta rymuje tam m.in., że „Moim krajem może rządzić byle miernota. W moim kraju ta oświata to jest ciemnota".

Teledysk uczniów Słowaka można zobaczyć TUTAJ.

fot. kadr z teledysku #czarnyslowak

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon