W ciągu kilku dni ponad 71 tys. wniosków o świadczenie 300 plus

W woj. śląskim wpłynęło już ponad 71 tys. wniosków o świadczenie 300 plus w ramach programu "Dobry Start". Te pieniądze przysługują rodzicom uczniów. Sprawdź, jak je zdobyć!

Dzieci w szkole

Od 1 lipca do 30 listopada tego roku można składać wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

- Zainteresowanie tym świadczeniem jest ogromne. Od 1 lipca do poniedziałku (5.07), do godz. 14.30, do ZUS wpłynęło ponad 562 tysiące wniosków od rodziców i opiekunów dzieci szkolnych w całym kraju, natomiast z terenu województwa śląskiego tych wniosków jest już ponad 71 tysięcy – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Ile wniosków wypłynęło z poszczególnych miast:

• z terenu Katowic do ZUS wpłynęło ponad 4 tys. wniosków za 5,7 tys. dzieci,

• z Mysłowic - 1,4 tys. wniosków,

• z Siemianowic Śląskich - 1,3 tys. wniosków.

• od rodziców i opiekunów z Rudy Śląskiego zarejestrowano już 2,9 tys. wniosków,

z Chorzowa - 2,1 tys. wniosków.

Świadczenie z programu Dobry Start przysługuje w wysokości 300 zł - raz w roku - na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy, a od tego roku jego obsługą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), informacje na temat tego wniosku i jego obsługi znajdzie na portalu PUE ZUS, w tym także wezwanie do uzupełnienia wniosku lub dołączenia niezbędnych dokumentów oraz decyzję przyznającą świadczenie bądź decyzję odmowną - przypomina rzeczniczka.

ZUS obsługuje też specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 290 22 02 można uzyskać informacje w sprawie świadczenia 300 plus. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Koszt połączenia według stawek operatorów.

W wybranych 938 placówkach Poczty Polskiej będzie można uzyskać pomoc w złożeniu drogą elektroniczną wniosku o świadczenie 300 plus w ramach programu „Dobry Start”.

Zainteresowanym pomagać będą pracownicy ZUS, którzy już rozpoczęli dyżury w urzędach w

• Siemianowicach Śląskich,

• Świętochłowicach,

• Katowicach,

• Radzionkowie,

• Żorach,

• a także w urzędach miast i gmin, np. w Poczesnej, Istebnej, czy Żarnowcu.

Szczegółowe informacje, gdzie są mobilne punkty ZUS, w których będzie możliwość założenia PUE oraz uzyskania wsparcia pracownika ZUS w celu złożenia elektronicznego wniosku o świadczenie 300 plus dostępne są na stronie www.zus.pl w zakładce Program Dobry Start w pliku „Dyżury Dobry Start”.

Oddział ZUS w Chorzowie wystawia mobilny punkt w:

środa (7 lipca 2021 r.)

• Świętochłowice, Urząd Pocztowy, ul. Górna 4, w godzinach od 9:00 do 11:00

• Katowice, Urząd Pocztowy, ul. Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej 7, w godzinach od 7:30 do 9:30.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon