W Chorzowie ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19

W chorzowskim Zespole Szpitali Miejskich ruszyły dziś szczepienia pracowników służby zdrowia przeciwko COVID-19, w ramach tzw. grupy „0”.

Covid szczepionka

- Jedną z pierwszych zaszczepionych osób w naszym szpitalu był lekarz-rezydent Miłosz Krzyżanowski. Doktor zachęca do tego, aby nie bać się szczepień, ponieważ są bezpieczne i bezbolesne – informuje chorzowski ZSM.

Zapisy na szczepienia dla pozostałych grup ruszą od 15 stycznia. Jak informuje rząd procedura będzie prosta i bezpieczna, a jej poszczególne etapy to:

  • rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta
  • zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza
  • wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu
  • powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji

Szczepienia będą realizowane w: przychodniach (POZ), szpitalach, szpitalach rezerwowych i u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Jakie są etapy szczepień przeciwko COVID-19?

Podczas „Etapu 0” zaszczepieni mają być m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanepidu. W ramach „Etapu 1” szczepienia będą mogli otrzymać m.in. pensjonariusze DPS-ów, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe oraz nauczyciele. W „Etapie 2” m.in. osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, a w „Etapie 3” pozostałe grupy.

Jak zapewnił szef KPRM, Michał Dworczyk, do poniedziałku, 4 grudnia, do Polski dotarło już 670 tys. dawek szczepionki na koronawirusa firmy Pfizer. Podał również, że po weryfikacji w całym kraju mamy ponad 7,5 tys. zespołów szczepiennych i ponad 6 tys. punktów, które będą prowadziły szczepienia.

fot. gov.pl

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szczepienie

Chorzów: W szpitalu miejskim zaginęły...

Zsm chorzow

Chorzowski szpital będzie szczepił na COVID-19

Barber dla medykow

Barberzy z Chorzowa wspierają medyków...

Szczepienie

Chorzów: Punkty szczepień przeciw COVID-19

Chorzow wosp lozka

Łóżka od WOŚP trafiły do chorzowskiego szpitala

Chorzow punkt szczepien

Punkt szczepień masowych w Chorzowie. Gdzie...

Chorzow motomikolaje w szpitalu

Chorzów: Motomikołaje w szpitalu dziecięcym