W Chorzowie ruszyły kontrole domowych palenisk

Rozpoczął się sezon grzewczy, więc w Chorzowie ruszyły kontrole domowych palenisk. Strażnicy Miejscy sprawdzają czym palą w piecach mieszkańcy naszego miasta.

20200113 150041

- Kontrolowane będą przede wszystkim przypadki nielegalnego i szkodliwego dla środowiska i ludzi, spalania odpadów, kontrole jakości paliwa oraz źródeł ogrzewania – informuje chorzowska Straż Miejska.

W poprzednim sezonie grzewczym Straż Miejska przeprowadziła w Chorzowie blisko 700 kontroli. Nałożono 55 mandatów i 5 pouczeń, do sądu skierowano 1 wniosek.

Czego nie wolno spalać w domowych paleniskach?

W województwie śląskim od 1 września 2017 r. obowiązuje uchwała antysmogowa, która m.in. zakazuje spalania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz biomasy (m.in. drewna), której wilgotność przekracza 20%. Uchwała nakazuje także w odpowiednim czasie wymianę palenisk na nowe modele. Zgodnie z ustawą o odpadach w domowych piecach nie można także spalać śmieci.

Obecnie trwa tzw. ewaluacja uchwały antysmogowej w naszym regionie, czyli ocena jej działania. W ramach tych działań do wszystkich gmin województwa zostanie wysłana ankieta badająca potrzeby samorządów w zakresie prowadzonych przez nie działań.

- Analiza tych potrzeb i doświadczeń gmin może doprowadzić do wprowadzenia zmian w uchwale, co ułatwi samorządowcom walkę ze smogiem – czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego.

Wyniki ankiety zostaną wykorzystane przy planowaniu kolejnych programów na walkę ze smogiem z wykorzystaniem środków unijnych.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon