W Chorzowie ruszą ponad stuletnie, olbrzymie hutnicze młoty. Będzie też industrialny koncert

W sobotę, 3 września 2022 r., podczas INDUSTRIADY w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zostaną uruchomione ponad stuletnie, olbrzymie hutnicze młoty. Dwa tygodnie później ich stukot będzie można usłyszeć ponownie – podczas „Koncerty industrialnego” Śląskiej Orkiestry Kameralnej.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie działa od listopada 2021 r. Jego główną częścią jest wystawa stała „Królestwo Żelaza”, a częścią tej ekspozycji są olbrzymie hutnicze młoty. W sobotę, 3 września 2022 r., z okazji INDUSTRIADY, te maszyny zostaną uruchomione po raz pierwszy w historii chorzowskiego muzeum.

Wielkie maszyny napędzane sprężonym powietrzem w atrakcyjny sposób zobrazują mechanikę kucia, jako jednej z metod obróbki plastycznej stali. Pokazom towarzyszyć będzie kuratorski komentarz wyjaśniający ich historię i technologię pracy.

- Uruchomienie młota mostowego Eschweiler Maschinen z 1907 i jednostojakowego młota parowo-powietrznego liczącego sobie również blisko 120 lat to dla naszego Muzeum ważne wydarzenie, ale przede wszystkie prawdziwa atrakcja dla zwiedzających. Dopiero zobaczenie tych kolosów w ruchu daje wyobrażenie, z jakimi wyzwaniami w pracy mierzyli się kowale w hucie – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Pokazy pracy młotów hutniczych podczas INDUSTRIADY odbędą się o godzinach: 13.00, 14.30, 16.00, 17.30, 19.00 i 20:30.

Hutnicze młoty w industrialnym koncercie

Hutnicze młoty zabrzmią ponownie dwa tygodnie później – 17 września 2022 r. Ich dźwięk będzie można usłyszeć podczas „Koncertu industrialnego”, w wykonaniu muzyków jednego z zespołów Filharmonii Śląskiej – Śląskiej Orkiestry Kameralnej.

- Koncert będzie znakomitym zestawieniem muzyki mistrzów baroku – Johanna Sebastiana Bacha i Heinricha Ignaza Franza von Bibera z dziełami kompozytorów nam współczesnych – Adama Wesołowskiego oraz Valentina Silvestrova. Nie zabraknie jednak industrialnego zwrotu akcji. W repertuarze przewidziano m.in. III Koncert brandenburski G-dur Jana Sebastiana Bacha, który w Chorzowie zabrzmi w specjalnie przygotowanej wersji – z wykorzystaniem dźwięków nagranych w hucie – tłumaczą w muzeum.

Pierwszy taki utwór w historii

Na tym nie koniec. Zaprezentowana będzie także Sinfonia industrialna na orkiestrę smyczkową Adama Wesołowskiego. To kompozycja, która wiąże w sobie tradycję z nowoczesnością i pierwszy w historii utwór łączący naturalne dźwięki wydobywane z instrumentów smyczkowych z dźwiękami przemysłowych maszyn, ze szczególnym uwzględnieniem tych z Huty Kościuszko w Chorzowie. W geście solidarności z narodem ukraińskim wykonana zostanie także kompozycja Valentina Silvestrova.

Śląską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski –wybitny dyrygent i śpiewak, laureat nagród wielu konkursów muzycznych. Koncert odbywać będzie się w ramach 17. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Bezpłatne wejściówki na koncert są do odbioru w kasie Muzeum Hutnictwa (limit: dwie wejściówki na jedną osobę). Można je zarezerwować telefonicznie pod numerem 32 704 96 31.Liczba miejsc jest ograniczona.

Muzeum Hutnictwa

Może Cię zainteresować:

Po szychcie. Czas na fajrant! Program INDUSTRIADY w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

29/08/2022

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie już gotowe. Zobaczcie jak wygląda wystawa

Autor: Maciej Poloczek

26/11/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon