W Chorzowie rusza KajTeroz. Od soboty znów można będzie korzystać z rowerów miejskich

Planowo system rowerów miejskich w Chorzowie miał działać już od połowy marca, ale początek sezonu został opóźniony przez pandemię koronawirusa. KajTeroz rusza dopiero od soboty, 9 maja.

Rower miejski

W Chorzowie do dyspozycji będzie 460 rowerów w 46 stacjach

KajTeroz, czyli system rowerów miejskich w Chorzowie, to aż 46 stacji i 460 jednośladów.

- Podobnie jak inne miasta zdecydowaliśmy się otworzyć sezon rowerowy mimo pandemii, bo rower może być skutecznym i bezpiecznym środkiem transportu. Dzięki niemu ograniczamy kontakt, który występuje podczas jazdy tramwajami bądź autobusami z innymi pasażerami - tłumaczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Jak dodaje wiceprezydent Chorzowa Firma Nextbike, czyli operator systemu KajTeroz, zobowiązała się przeprowadzać dezynfekcję co najmniej 2 raz dziennie – chodzi m.in. o rączki rowerów, manetki, linki z kodem szyfrowym oraz siodełka. Dezynfekowane mają być także komputery terminali jako elementy, które mogą być dotykane przez część użytkowników.

Urząd Miasta apeluje jednak o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Podczas jazdy rowerem należy zakrywać usta i nos, dobrze jest też korzystać z własnych rękawiczek. Warto mieć również pod ręką płyn, dzięki któremu będzie można dodatkowo zdezynfekować kierownicę.

W ubiegłym sezonie z rowerów miejskich w Chorzowie skorzystano blisko 280 tys. razy

W ubiegłym sezonie z rowerów w systemie KajTeroz skorzystano blisko 280 tys, razy, a w systemie zarejestrowało się ponad 23 tys. nowych użytkowników – oznacza to, że grono użytkowników systemu zwiększyło się o ponad 90 procent. Średnio każdego dnia z rowerów miejskich w naszym mieście korzystano ponad tysiąc razy. Rekordowym dniem w ubiegłym sezonie był 1 maja, kiedy każdy z rowerów był wypożyczony 7,5 razy, co w sumie dało 3 447 wypożyczeń. Tegoroczny sezon KajTeroz planowo ma trwać do końca listopada.

fot. UM Chorzów

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ch rower

Okrążyli Ziemię 21 razy! Ponad 860 tys. km na...

Podrażnione oczy

Alergie oczu – narastający problem XXI wieku

M lisio8

Udomowiony lis ze Śląska. Poznajmy historię...

Niebieska ruda

Najlepszy fanklub Ruchu Chorzów 2020

Ruch chorzow niebieska paczka

Niebieska Paczka, czyli prezenty dla młodych...

Ruch chorzow swiateczna piosenka

Jest taki Klub. Świąteczna piosenka Ruchu Chorzów

Sianko z cichej

Boże Narodzenie 2020: Sianko z Cichej na...