W Chorzowie rusza KajTeroz. Od soboty znów można będzie korzystać z rowerów miejskich

Planowo system rowerów miejskich w Chorzowie miał działać już od połowy marca, ale początek sezonu został opóźniony przez pandemię koronawirusa. KajTeroz rusza dopiero od soboty, 9 maja.

Rower miejski

W Chorzowie do dyspozycji będzie 460 rowerów w 46 stacjach

KajTeroz, czyli system rowerów miejskich w Chorzowie, to aż 46 stacji i 460 jednośladów.

- Podobnie jak inne miasta zdecydowaliśmy się otworzyć sezon rowerowy mimo pandemii, bo rower może być skutecznym i bezpiecznym środkiem transportu. Dzięki niemu ograniczamy kontakt, który występuje podczas jazdy tramwajami bądź autobusami z innymi pasażerami - tłumaczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Jak dodaje wiceprezydent Chorzowa Firma Nextbike, czyli operator systemu KajTeroz, zobowiązała się przeprowadzać dezynfekcję co najmniej 2 raz dziennie – chodzi m.in. o rączki rowerów, manetki, linki z kodem szyfrowym oraz siodełka. Dezynfekowane mają być także komputery terminali jako elementy, które mogą być dotykane przez część użytkowników.

Urząd Miasta apeluje jednak o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Podczas jazdy rowerem należy zakrywać usta i nos, dobrze jest też korzystać z własnych rękawiczek. Warto mieć również pod ręką płyn, dzięki któremu będzie można dodatkowo zdezynfekować kierownicę.

W ubiegłym sezonie z rowerów miejskich w Chorzowie skorzystano blisko 280 tys. razy

W ubiegłym sezonie z rowerów w systemie KajTeroz skorzystano blisko 280 tys, razy, a w systemie zarejestrowało się ponad 23 tys. nowych użytkowników – oznacza to, że grono użytkowników systemu zwiększyło się o ponad 90 procent. Średnio każdego dnia z rowerów miejskich w naszym mieście korzystano ponad tysiąc razy. Rekordowym dniem w ubiegłym sezonie był 1 maja, kiedy każdy z rowerów był wypożyczony 7,5 razy, co w sumie dało 3 447 wypożyczeń. Tegoroczny sezon KajTeroz planowo ma trwać do końca listopada.

fot. UM Chorzów

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon