Wybory samorządowe 2024. Jakie wyniki w województwie śląskim? Znamy cząstkowe dane. W niektórych miejscach zapowiada się na sensację

Wybory samorządowe 2024. Jakie wyniki w województwie śląskim? Znamy cząstkowe dane. Kampania była nudna jak liczenie liści, za to noc wyborcza zapowiada się bardzo gorąca. W niektórych miejscach zanosi się na prawdziwe polityczne sensacje! Część urzędujących włodarzy raczej nieprędko położy się spać. Szczególnie w Chorzowie zapowiada się długa noc...

Szymon michalek

Najnowsze wyniki. Dane z 8 kwietnia 2024:

W Katowicach Marcin Krupa ,,zmiażdżył" rywali i poprawił wynik z 2018 r. Według danych exit poll, Krupa zdobywa ponad 60% głosów. Według sondaży szykuje się niezła niespodzianka w Gliwicach, gdzie zdecydowanie wygrywa Katarzyna Kuczyńska-Budka. W II turze wyborów za dwa tygodnie zmierzy się z Mariuszem Śpiewokiem. W Zabrzu zapowiada się powtórka z 2018 r. Dogrywka w II turze i pojedynek Małgorzata Mańka-Szulik vs Agnieszka Rupniewska. Tym razem jednak finał może być zupełnie inny...

Siemianowice Śląskie pachną sensacją...

Ostatnio zdecydowana wygrana Rafała Piecha, tym razem wielka niespodzianka? Po przeliczeniu głosów z 1/3 komisji wyborczych:

• Rafał Piech - 26%
  • Anna Zasada-Chorab - 24%
  • Adam Cebula - 22%

Polityczna rewolucja w Chorzowie?

Chorzów czeka polityczna rewolucja? Według danych z niemal połowy komisji, Andrzej Kotala nie tylko przegrywał wybory, ale Szymon Michałek miał spore szanse na zwycięstwo już w pierwszej turze. Po przeliczeniu 1/2 głosów jeszcze po godz. 23.

• Szymon Michałek - 55%
  • Andrzej Kotala - 34%
  • Grzegorz Krzak - 11%

AKTUALIZACJA, godz. 1:30:

W Chorzowie coraz bardziej zanosi się na zmianę władzy i to w pierwszej turze. Mamy dane z 2/3 komisji (44 z 65) - Szymon Michałek ma wciąż 55 proc. poparcia i już ponad 5 tys. głosów przewagi nad Andrzejem Kotalą. Urzędujący prezydent dostaje na razie 34 proc. głosów. Mniej więcej taka przewaga na razie potwierdza się w większości obwodów. Chorzowianie głosują wyjątkowo zgodnie, bo Grzegorz Krzak wciąż legitymuje się 11-procentowym poparciem.

II tura w Rybniku?

Znane są już wyniki z 1/4 komisji wyborczych. Niewykluczone, że czeka nas II tura wyborów. W 2018 r. Kuczera wygrał w pierwszej, z wynikiem 61,1%.

• Piotr Kuczera - 43%
  • Andrzej Sączek 28%
  • Tomasz Pruszczyński - 20%
  • Krzysztof Kazek - 8%

W Sosnowcu bez sensacji. Chyba nikt nie oczekiwał

W Sosnowcu policzono dopiero głosy z 1/8 komisji wyborczych. Jak na razie nie zapowiada się na sensację w tym mieście, a raczej potwierdzenie przewidywań przedwyborczych.

• Arkadiusz Chęciński - 66-88%
  • Jacek Dudek - 20%
  • Karina Wojtusiak - 9%

Dąbrowa Górnicza. Bazylak wygrywa w I turze

Po przeliczeniu głosów z połowy komisji wyborczych Marcin Bazylak wygrywa wybory w pierwszej turze, z wynikiem około 60%. Zwycięstwo w pierwszej turze już niemal pewne.

W Będzinie ważą się losy ewentualnej II tury

W Będzinie możliwa II tura wyborów. Według danych z 1/3 komisji wyborczych wygrywa Łukasz Komoniewski ze sporą przewagą nad resztą kandydatów. Urzędujący prezydent na ten moment ma około 48% głosów. Nadal ma szanse zwyciężyć w I turze.

W Jaworznie pachnie niespodzianką

Po przeliczeniu głosów z 1/4 komisji w Jaworznie pachnie niespodzianką... Wszystko jeszcze może się zdarzyć, bo różnica między dwoma głównymi kandydatami jest bardzo mała.

• Paweł Silbert - 46%
  • Michał Kirkier - 44%

Plebiscyt w Wojkowicach

W Wojkowicach swoisty ,,plebiscyt", bo do wyborów na urząd burmistrza zgłosił się tylko jeden kandydat - urzędujący Tomasz Szczerba. Wg danych z połowy komisji wyborczych głos na "tak" oddało 82% wyborców, na "nie" 18%.

Sensacja w Zabrzu?

Sensacja to mało powiedziane! Mamy wyniki z ok. 1/8 komisji, więc proszę się do nich nie przywiązywać. Ale... Na razie urzędująca prezydent Małgorzata Mańka-Szulik nie tylko nie wygrywa, ale nawet... nie wchodzi do II tury. Jeszcze raz zaznaczamy, to wciąż bardzo szczątkowe wyniki, tym niemniej wskazują na dość znaczącą przewagę Agnieszki Rupniewskiej

Wyniki:

• Agnieszka Rupniewska - 3,9 tys. głosów
  • Kamil Żbikowski - 2,8 tys. głosów
  • Małgorzata Mańka-Szulik - 2,5 tys. głosów
  • Alina Nowak - 1,5 tys. głosów

W Bytomiu wygrywa Wołosz

Dla odmiany, w Bytomiu nic nie wskazuje na niespodzianki. Po zliczeniu głosów z ok. 1/3 komisji zdecydowanie prowadzi urzędujący prezydent Mariusz Wołosz. Te wybory raczej rozstrzygną się w I turze.

W Świętochłowicach zanosi się na dogrywkę

W Świonach nie będzie pojedynku jak w USA: aktualny prezydent kontra były. Dawid Kostempski odpadł, a do drugiej tury przechodzą Daniel Beger i Bartosz Karcz. Według danych z 2/3 komisji, Beger ma ten moment dwukrotnie więcej głosów niż jego rywal.

• Daniel Beger - 44%
  • Bartosz Karcz - 22%

W Piekarach Śląskich bliżej I tury

W Piekarach Śląskich jest na granicy zwycięstwa Sławy Umińskiej-Kajdan w pierwszej turze. Jej przewaga rośnie wraz ze zliczaniem kolejnych komisji. Ok. godz. 23. zestawieniu danych z 1/3 komisji, wyniki prezentowały się następująco:

• Sława Umińska-Kajdan - 48%
  • Jacek Telęga - 27%
  • Jakub Różanka - 25%

Już po północy coraz bardziej prawdopodobna stało się zwycięstwo Umińskiej-Kajdan w I turze. Aktualne wyniki (na godz. 1:15), ponad połowa komisji, brakuje głosów już tylko z 6 obwodów:

• Sława Umińska-Kajdan - 54,7%
  • Jacek Telęga - 25,7%
  • Jakub Różanka - 19,7%

Po 10 latach będzie II tura w Tarnowskich Górach?

Czy w Tarnowskich Górach czeka nas dawno niewidziana II tura wyborów? Na to zdają się wskazywać wyniki z 1/3 policzonych w mieście obwodów.

• Arkadiusz Czech - 34%
  • Zofia Lesiewicz - 33%

W Tychach faworyt ma przewagę, ale może być dogrywka

W Tychach po raz pierwszy od niepamiętnych czasów wyborów nie wygra Andrzej Dziuba. Nie wygra, bo od pół roku jest senatorem. Nowe otwarcie w mieście wygląda na razie zgodnie z oczekiwaniami: zdecydowaną przewagę ma popierany przez Dziubę (a do tego m.in. przez PO i Polskę 2050) Maciej Gramatyka. Jedyna wątpliwość jest taka, czy prezydenta poznamy w pierwszej, czy drugiej turze. Na razie, po przeliczeniu głosów z ok. połowy komisji wyniki przedstawiają się następująco:

• Maciej Gramatyka - 47 proc.
  • Jacek Telęga - 24 proc.
Katarzyna kuczynska budka foto

Może Cię zainteresować:

Niespodzianka w Gliwicach. Kuczyńska-Budka zdecydowanie wygrywa ze Śpiewokiem. Będzie druga tura. ,,Kończy się era Zygmunta Frankiewicza"

Autor: Szymon Karpe

07/04/2024

Wybory 2024 sejmik slask

W sejmiku już nie powtórzy się scenariusz z Wojciechem Kałużą. Wybory wygrywa Koalicja Obywatelska. A regionaliści?

Autor: Marcin Zasada