W Chorzowie będzie Rondo Mirosława Breguły

Mirosław Breguła, lider zespołu Universe, będzie miał w Chorzowie rondo swojego imienia. Projekt uchwały w tej sprawie znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów.

Miroslaw bregula

Związany z Chorzowem Mirosław Breguła był liderem zespołu Universe, który założył w 1981 r. wspólnie z Henrykiem Czichem. Zespół szybko zyskał dużą popularność, a charakterystyczny głos Mirosława Breguły był jego znakiem firmowym. Muzyk sam komponował i aranżował większość utworów zespołu, był też autorem ponad 150 tekstów.

Do 2000 r. Mirosław Breguła wraz z Henrykiem Czichem nagrał 11 albumów, a Universe cały czas koncertowali. Zespół występował nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Niemczech, USA i na Kubie. Później artysta rozpoczął karierę solową, którą przerwał nowotwór krtani. Swój ostatni koncert dał w Teatrze Rozrywki w październiku 2007 r., gdzie wystąpił z Andrzejem Lampertem i zespołem PIN.

Rondo Mirosława Breguły będzie u zbiegu ulic Siemianowickiej i Bojarskiego

Mirosław Breguła przez długi czas zmagał się z chorobą alkoholową i 2 listopada 2007 r. popełnił samobójstwo. Został pochowany na cmentarzu przy kościele pw. św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, a w pogrzebie wzięło udział ponad 5 tys. osób. Trzy lata później na Placu Piastowskim odsłonięto jego pomnik.

Teraz o zdolnym muzyku z Chorzowa będzie przypominać także rondo u zbiegu ulic Siemianowickiej i Bojarskiego w Chorzowie Starym. Projekt uchwały w tej sprawie znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów, która odbędzie się 27 maja 2021 r.

- Nazwanie ronda jego imieniem będzie godnym upamiętnieniem Mirosława Breguły – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Autorem projektu uchwały jest radny Krzysztof Łazikiewicz.

AKTUALIZACJA, 27.05.2021

Chorzowscy radni jednogłośnie zagłosowali za nazwaniem ronda imieniem Mirosława Breguły.

fot. YT/Universe - Tacy byliśmy, Opole 1988

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon