W centrum Chorzowa... pływano kiedyś na łódkach. Jakie "pływano"? Bo przy samym Rynku staw był

„Jezioro damy tutaj”. Pamiętacie tę scenę z filmu „Poszukiwany, poszukiwana”? W Chorzowie, a właściwie w Königshütte, gdzie dziś jest centrum miasta, kiedyś „dano” staw, a 80 lat później postanowiono go zasypać. Teraz w tym miejscu stoi tężnia solankowa. Ktoś jeszcze pamięta staw Hutniczy? Zobaczcie jak wyglądało to miejsce.

Staw, promenada oraz spacerujące kobiety w pięknych sukniach i eleganckich kapeluszach – prawie jak w turystycznych kurortach. Tak prezentuje się jedna ze starych fotografii z Teichpromenade. I tylko hutnicze kominy w tle (no i podpis na zdjęciu) wskazują, że to nie jest żaden modny kurort w Niemczech, a Königshütte. Później Królewska Huta, a jeszcze później Chorzów.

Choć wspomnieć należy, że - jeszcze jako Königshütte - Chorzów przez pół wieku był uzdrowiskiem. Był dom kąpielowy "Łazienki Amalii" (dzisiejsze okolice placu z pomnikiem Fryderyka Chopina przed Szpitalem Specjalistycznym), hotel uzdrowiskowy czy muszla koncertowa. Ale historia „Bad Königshütte” skończyła się ponad 20 lat przed powstaniem stawu Hutniczego.

Przez 80 lat w centrum Chorzowa był staw. Pływano tam na łódkach

Staw Hutniczy w Chorzowie istniał od 1872 r. i miał około 2 ha powierzchni. Powstał w pobliżu Huty Królewskiej i na potrzeby tego właśnie zakładu. - Taki staw to było przede wszystkim miejsce gdzie spuszczano różne zanieczyszczenia z huty. Gdzieś trzeba się było tego pozbyć – mówi dr Jacek Kurek z Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Choć na starych zdjęciach i pocztówka staw Hutniczy wygląda bardzo malowniczo, to był źródłem różnego rodzaju zanieczyszczeń. Nie miał żadnych walorów rekreacyjnych, choć czasem był w ten sposób wykorzystywany.

- Pływano tam na łódkach, tak jak na innych takich przemysłowych stawach. Ludzie korzystali z nich, bo tak naprawdę nie wiedzieli co im może grozić – mówi dr Kurek.

Ostatecznie staw osuszono i zasypano w latach 1954 – 1956. - Już nie był przemysłowo potrzebny, a poza tym był bardzo niebezpieczny. Technologie się zmieniały. Sposób produkcji się zmieniał. No i miasto się rozwijało – dodaje Jacek Kurek.

Dziś dawny staw Hutniczy to plac Hutników. Kiedyś była tam m.in. fontanna, a teraz stoi pomnik Fryderyka Wilhelma von Redena (to już trzeci pomnik hrabiego w Chorzowie – dwa poprzednie stały na Wzgórzu Redena, dzisiejszej Górze Wyzwolenia). Od kilku lat jest tam także tężnia solankowa.

Chorzów Wolności 1936

Może Cię zainteresować:

Mówią o niej "Wolka". Ilustrowana historia ulicy, która od zawsze była kręgosłupem Chorzowa

Autor: Maciej Poloczek

22/08/2022

Chorzow lata 90 1

Może Cię zainteresować:

Chorzów na zdjęciach sprzed 30 lat. Znaleźliśmy je w szwajcarskim archiwum. Widać na nich Hutę Kościuszko, Hutę Batory, ulicę Wolności

Autor: Redakcja

08/04/2023

Chorzów Armii Krajowej 1908

Może Cię zainteresować:

Tak kiedyś wyglądała jedna z głównych ulic w Chorzowie Batorym

Autor: Redakcja

15/04/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów Armii Krajowej 1908

Tak kiedyś wyglądała główna ulica w Chorzowie Batorym

Chorzów w serialu Daleko do szosy

Dawny Chorzów na kadrach z serialu „Daleko od szosy”

Chorzow lata 90 1

Chorzów na zdjęciach sprzed 30 lat. Z archiwum w Szwajcarii

Sekrety Chorzowa Czas aeroplanów

Czas aeroplanów, czyli o fabryce samolotów w Chorzowie

Chorzów Hala Targowa

Hala targowa, czyli barbarzyństwo w Chorzowie

Rynek w Chorzowie bez estakady

Chorzowski rynek bez estakady. Było pięknie

Park Śląski Kanał Regatowy i Duży Staw

Kanał Regatowy w Parku Śląskim na starych zdjęciach