Urodziny Elki w Parku Śląskim już we wrześniu. Jakie atrakcje przygotowano?

Jedna z największych atrakcji Parku Śląskiego będzie obchodzić urodziny. Kolejka linowa Elka we wrześniu kończy 54 lata i z tej okazji przygotowano kilka atrakcji. Kiedy i jak będzie można świętować?

Park Śąski Elka

Kolejka linowa Elka została uroczyście otwarta 7 września 1967 r. przez Edwarda Gierka, ówczesnego I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach. Była to wówczas najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie – jej długość wynosiła ponad 5,5 km, a trasa była podzielona na trzy odcinki. W tej formie kolejka funkcjonowała do 2005 r. Później została zamknięta i rozebrana, z powodu złego stanu technicznego.

Przerwa w działaniu kolejki trwała do września 2013 roku, kiedy oddano do użytku nową Elkę. Niestety to tylko jeden odcinek pomiędzy Stadionem Śląskiem a Legendią Śląskim Wesołym Miasteczkiem, o długości blisko 2,2 km. W przeciwieństwie do starej kolejki można z niej korzystać przez cały rok, bo poza 4-osobowymi kanapami do dyspozycji są także 8-osobowe gondole. W planach jest odbudowa Elki na całej historycznej trasie.

Urodziny Elki – 11 i 12 września 2021

Z okazji urodzin Elki, które w tym roku będą świętowane w weekend 11 i 12 września, przygotowano atrakcje dla korzystających z kolejki. Będą to animacje i zabawy dla dzieci, słodki poczęstunek oraz wyjątkowa gra terenowa, w której będzie można wziąć udział podczas przejażdżki Elką.

- Będzie to gra m.in. na spostrzegawczość dla wszystkich chętnych. Pytania będą dotyczyły samej kolejki, Parku Śląskiego oraz tego co widać z Elki. Będą także oczywiście nagrody – tłumaczy Dagmara Piskorz, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego.

Harmonogram kursowania i cennik Elki w Parku Śląskim

W urodzinowy weekend Elka będzie czynna w godzinach 10.00 – 20.00. W pozostałe dni września od 10.00 do 19.00 – poza poniedziałkami, kiedy kolejka nie kursuje. Kasy zamykane są na 20 minut przed planowanym zamknięciem kolejki, a ostatni przejazd rozpoczyna się na 15 minut przed planowanym zamknięciem.

Park Śląski: Elka we wrześniu
Park Śląski: Elka we wrześniu

Ceny biletów na Elkę:

  • dzieci do 3 lat: przejazd bezpłatny
  • dzieci i młodzież (od 3 do 16 lat) oraz niepełnosprawni: przejazd w jedną stronę 10 złotych, w obie strony 15 zł
  • dorośli: przejazd w jedną stronę 13 zł, w obie strony 20 zł
  • grupy szkolne do 16-go roku życia (co najmniej 15 osób i opiekun): w jedną stronę 10 zł, w obie strony 15 zł. Opiekunowie są traktowani jako członkowie grup.
  • grupy osób powyżej 16 lat (co najmniej 20 osób): w jedną stronę 10 zł, w obie strony 15 zł. Opiekunowie są traktowani jako członkowie grup

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon