Unieważniono przetarg na odbiór odpadów z Chorzowa!

Choć już w czerwcu miała zostać podpisana nowa umowa na odbiór odpadów komunalnych z terenu Chorzowa, to nadal nie wiadomo kto będzie się tym zajmował. Przetarg, w którym miała zostać wyłoniona zajmująca się odbiorem firma został unieważniony i nie wiadomo kiedy zostanie ogłoszony kolejny.

Smieci chorzowski

Po tym gdy w lutym tego roku spółka PTS Alba zerwała zawartą z miastem wieloletnią umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie naszego miasta konieczny jest przetarg, który wyłoni zajmującą się tym firmę. Ze spółką Alba początkowo zawarto krótkoterminową umowę, która miała obowiązywać do końca maja. Co oznacza, że w czerwcu miało być już po przetargu, a odbiorem śmieci miała się zajmować wyłoniona w nim firma.

Kiedy zostanie ogłoszony nowy przetarg na odbiór odpadów z Chorzowa?

Przetarg, w którym miała zostać wyłoniona firma zajmująca się odbiorem odpadów został jednak unieważniony. O powody tej decyzji, w interpelacji do prezydenta miasta, zapytał miejski radny Jacek Nowak. Okazało się, że konieczne były zmiany w uchwale śmieciowej, którą Rada Miasta Chorzów przyjęła w kwietniu. Chodziło o ponowne umożliwienie korzystania z PSZOK (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) spółdzielniom mieszkaniowym. Takie zmiany chorzowscy radni przyjęli w połowie czerwca, ale nowy przetarg nie został jeszcze ogłoszony.

- Nowy przetarg zostanie ogłoszony, gdy uda się wprowadzić zmiany do wszystkich dokumentów (…) oraz załączników do tych dokumentów – tłumaczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Wiceprezydent Michalik zapewnia, że unieważnienie przetargu nie wpływa na harmonogramy odbioru odpadów, a obecna umowa z PTS Alba obowiązuje do 31 lipca 2020 r.

Czy w Chorzowie będą nowe stawki za odbiór odpadów?

Przed zerwaniem umowy przez PTS Alba w Chorzowie obowiązywały dosyć niskie stawki za odbiór odpadów – 12 zł za śmieci segregowane i 20 zł za zmieszane. Od kwietnia obowiązują już nowe, dwukrotnie wyższe, stawki. Za odpady segregowane płacimy 26,90 zł, a za niesegregowane 53,80 zł. (pisaliśmy o tym TUTAJ)

- Są to stawki na okres przejściowy do czasu rozstrzygnięcia przetargu – mówił w lutym prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Dopóki nie zostanie więc rozstrzygnięty nowy przetarg, trudno powiedzieć jakie stawki będą obowiązywać w Chorzowie. Przykładowo w sąsiednim Bytomiu to 21,50 zł i 43 zł, a w Katowicach – 21,30 zł i 42,60 zł.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon