Ulica 3 Maja doczekała się remontu

Najważniejszą chorzowską arterię czeka gruntowna metamorfoza. 30 września w Urzędzie Miasta podpisano umowę na modernizację ulicy 3 Maja. To jedna z największych inwestycji drogowych w mieście, a jej koszt wyniesie 78 mln złotych!

02

Umowę zawarto pomiędzy Tramwajami Śląskimi, miastem Chorzów i firmą Silesia Invest z Gliwic, odpowiadającą za wykonanie inwestycji. Remont potrwa nieco ponad 2 lata.

Zgodnie z harmonogramem, na przebudowę torowiska wraz z infrastrukturą przeznaczono 21 miesięcy, a na wykonanie części drogowej - 27 miesięcy.

- To jest dla nas bardzo ważna inwestycja i cieszymy się, że wspólnie z miastem Chorzów możemy przystąpić do jej realizacji. Torowisko tramwajowe wybudowane zostanie w nowoczesnej technologii płyt prefabrykowanych z elastycznym montażem szyn, a co niemniej ważne na całym odcinku powstanie linia dwutorowa. Dzięki temu znacząco zwiększy się przepustowość linii, dając nowe możliwości komunikacyjne między Chorzowem a Rudą Śląską - zapowiedział Bolesław Knapik, prezes spółki Tramwaje Śląskie.

- To jedna z najważniejszych linii dla Tramwajów Śląskich, ponieważ remont ulicy 3 Maja dotyczy modernizacji linii 11. Zamierzamy zrealizować tę inwestycję w ciągu 21 miesięcy. Koszty brutto, jakie poniosą Tramwaje Śląskie to 48 mln złotych. Będziemy przebudowywać torowisko w tzw. technologii ciężkiej, bezpodsypkowej - dodał.

Dodatkowo, trwa procedura przetargowa dla dalszego odcinka linii nr 11, biegnącej od granicy Chorzowa i Świętochłowic do Rudy Śląskiej. Zgodnie z planami także i tu torowisko zostanie przebudowane do linii dwutorowej, a dzięki temu po zakończeniu obu inwestycji cała trasa od Chebzia do Chorzowa będzie linią dwutorową.

Trwałość torowiska zbudowanego w tej technologii szacowana jest na 20 do 25 lat.

Kiedy zatem ruszą prace? Przedstawiciel inwestora zapewnił, że sprzęt ciężki pojawi się w ciągu miesiąca, a prace rozpoczną się do dwóch miesięcy od ul. Katowickiej. Zgodnie z szacunkami Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie każdego dnia ulicą przejeżdża około 12 tys. samochodów. Zatem zmiana organizacji ruchu wynikająca z prowadzonej inwestycji będzie z pewnością stanowiła olbrzymie utrudnienie dla kierowców, którzy muszą uzbroić się w cierpliwość.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon