Uczniowie z Chorzowa laureatami konkursu Projektanci Edukacji

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Konstantego Wolnego w Chorzowie zostali laureatami 2 etapu konkursu “Projektanci edukacji”, organizowanego co roku przez wydawnictwo Nowa Era. Zrealizowane w tym roku szkolnym społeczne i ekologiczne projekty uczniów zostały nagrodzone grantami finansowymi, które wesprą ich kolejne działania edukacyjne!

KOSZ

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Konstantego Wolnego w Chorzowie to najmłodsi laureaci 2 etapu konkursu. Dzieci z klasy 1a, przez cały rok szkolny prowadziły Kolektyw Odpady Sumiennie Zbierający, w skrócie KOSZ. Uczniowie nie tylko zbierali i segregowali śmieci zalegające na chodnikach, czy trawnikach w pobliżu szkoły, ale brali także udział w zajęciach i warsztatach, które pomagały im kształtować ekologiczne postawy. Zainspirowali także innych mieszkańców Chorzowa.

- Wszędzie, gdzie wyczyściliśmy teren, zostawialiśmy po sobie ślad w postaci napisu “TU BYŁ KOSZ!”. I to był dobry ruch, bo wzbudził zainteresowanie innych uczniów i przechodniów mijających naszą szkołę. Część osób włączyła się do akcji zbierania śmieci, a nasze działania zostały zauważone przez inne placówki oświatowe w mieście - opowiada Agata Nowak, wychowawczyni klasy 1a.

Uczniowie z Chorzowa zdobyli Złoty Grant

Za ten projekt uczniowie z chorzowskiej podstawówki zdobyli Złoty Grant w kategorii „Prezentujemy projekt”. To pomoże im w jego kontynuowaniu i rozszerzeniu w przyszłym roku.

- Działania uczniów z SP nr 15 pokazują, że nawet małe dzieci mogą zrobić naprawdę wiele! Akcja KOSZ zainspirowała wiele osób, włączyły się do niej również firmy zewnętrzne, np. jedna z nich dostarczyła dodatkowe kosze na śmieci na teren szkoły i zajęła się ich wywozem. Dzieci podziwiamy także za to, że kontynuowały działania mimo utrudnień związanych z kwarantanną i brakiem możliwości pracy w grupie - komentuje Małgorzata Jankowska z Nowej Ery.

“Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu” to ogólnopolski konkurs przeznaczony dla nauczycieli i uczniów, którzy chcą realizować ciekawe projekty edukacyjne i szukają dla nich wsparcia finansowego oraz merytorycznego. Od 2010 roku wydawnictwo Nowa Era zorganizowało dziesięć edycji konkursu - uczniowie z nauczycielami zgłosili w nich łącznie ponad 5 tysięcy pomysłów, spośród których aż 302 zdobyło granty na realizację. Łączna suma przyznanych grantów wyniosła prawie 500.000 zł!

W 10. edycji konkursu “Projektanci edukacji”, wzięła udział rekordowa liczba 24 tysięcy uczniów. Spośród 887 zgłoszeń jury konkursu wybrało w 1 etapie 60 zwycięskich zespołów, które otrzymały granty finansowe na realizację swoich pomysłów. Dodatkowe 15 grantów powędrowało do uczniowskich grup projektowych, które wygrały w ogólnopolskim głosowaniu internautów - oddano w nim aż 207 tysięcy głosów! Tylko w pierwszym etapie konkursu łączna pula nagród finansowych wyniosła 75.000 zł. W drugiej części konkursu jury wybrało 5 najlepiej zrealizowanych projektów. Zwycięzcy tego etapu otrzymali 5 Złotych Grantów po 2.000 zł każdy. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: “Budujemy relacje”, “Stosujemy nowe technologie”, “Myślimy nieszablonowo”, “Działamy z sercem” i “Prezentujemy projekt”. Dodatkowo magazyn popularnonaukowy “Focus” - patron medialny konkursu - przyznał swoją własną dziennikarską nagrodę jednemu z zespołów projektowych.

fot. SP nr 15 w Chorzowie

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Planetarium Śląskie nowy projektor

Nowy projektor w Planetarium Śląskim

Nowy pingwin w śląskim zoo

W chorzowskim zoo wykluł się pierwszy pingwin!

Chorzów zoo wydra

Wydra Peri wróciła na wybieg chorzowskiego zoo

Nowa Fala/wizualizacja

Można budować nową „Falę”!

CIMovie, Chorzów

Kino na leżakach w Chorzowie. To CIMovie

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

IRRS

Powołano Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia....