„Twoje światła – nasze bezpieczeństwo” – bezpłatnie można ustawić światła w samochodzie. Gdzie w Chorzowie?

Policjanci będą kontrolować oświetlenie samochodu, a wybrane stacje stacje diagnostyczne bezpłatnie sprawdzą czy jest odpowiednio ustawione – ruszyła wspólna akcja Policji i Polskiego Związku Motorowego „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”. Jakie stacje diagnostyczne z Chorzowa biorą w niej udział?

fot. Jacek Skorek
Twoje światła - nasze bezpieczeństwo

Codziennie na drodze spotykamy pojazdy, które oślepiają nas, albo w drugą stronę - świecą tylko dla zasady. O jeździe na światłach dziennych w nocy nawet nie wspominając.

- Nie każdy kierowca nawet sprawdza, czy wszystkie światła mu działają. A przed wyjazdem na drogę powinno się sprawdzić dwie podstawowe rzeczy - ciśnienie powietrza w ogumieniu i czy światła w samochodzie świecą - mówi Jerzy Gawroński, prezes Polskiego Związku Motorowego w Katowicach.

Złe ustawienie świateł - na co wpływa?

Gdy świecą za wysoko - stwarzamy zagrożenie w ruchu drogowym, bo oślepiamy kierowców jadących z naprzeciwka, bądź jadących przed nami. Gdy za nisko - ryzykujemy, że w porę nie dostrzeżemy przeszkód przed nami. Jeżeli światła są ustawione nieprawidłowo, narażamy się też na to, że wpadniemy w oko patrolu "drogówki".

- Policjanci podczas rutynowych kontroli sprawdzają też światła. Najlepiej widać to po zmroku. Każda taka sytuacja jest weryfikowana i jeśli policjant ma przypuszczenie, że światła są ustawione nieprawidłowo - kieruje pojazd na stację diagnostyczną. Zatrzymując dowód rejestracyjny - mówi sierż. szt. Damian Sokołowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Powody są różne. W starszych autach po prostu ustawienie może się zmieniać od wstrząsów, ale są też inne przypadki, takie jak źle założone żarówki.

Co z nowoczesnymi autami? Nie trzeba kontrolować?

Samopoziomujące, matrycowe i inne kosmiczne wynalazki - to tylko urządzenia. Fakt - kwestia ustawienia świateł jest w nowoczesnych autach coraz mniej absorbująca dla kierowcy, a samochód sygnalizuje ewentualną awarię żarówki. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku kontroli. Jak zrobić to najprościej?

- W warunkach "garażowych" z jakimś prawdopodobieństwem można światła sprawdzić, a nawet ustawić samodzielnie. Wystarczy stanąć przed ścianą czy inną przeszkodą i sprawdzić, czy świecą na tej samej wysokości, czy mają tę samą granicę światła i cienia, czy mają tę samą jasność. Ale podkreślam - z jakimś prawdopodobieństwem. Jeśli chcemy mieć pewność - najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w serwisie lub stacji diagnostycznej - podkreśla Jerzy Gawroński, prezes Polskiego Związku motorowego w Katowicach.

Darmowe ustawienie świateł

Wprawdzie ustawienie świateł nie jest drogie - dodatkową zachętą dla kierowców ma być akcja "Twoje światła, nasze bezpieczeństwo". W całym województwie śląskim, w wyznaczonych stacjach diagnostycznych, takiej kontroli będzie można dokonać bezpłatnie. W Chorzowie w akcji udział biorą: Stacja Kontroli Pojazdów PZM przy ul. Styczyńskiego 22, Speed Car Chorzów przy ul. Katowickiej 24 oraz Auto Serwis Błękitna przy ul. Wojska Polskiego 22.

Terminy bezpłatnych kontroli:

  • 23 października
  • 6 listopada
  • 20 listopada
  • 4 grudnia

W akcji biorą udział wszystkie stacje diagnostyczne Polskiego Związku Motorowego w innych miastach oraz wiele prywatnych. O wszystkich będzie też kierowców informować aplikacja "Yanosik", która wskaże drogę do najbliższej stacji w ramach tej akcji.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon