Tusk apeluje do Kotali. "Uważaj jeśli obiecujesz, a jak obiecujesz, to dotrzymuj słowa!"

Panie prezydencie Kotala, pan publicznie obiecał ludziom, że zbuduje stadion. Musi pan z tymi ludźmi rozmawiać, bo jak jest obiecane, a nie zrealizowane, to musi być plan zastępczy. Uważaj, jeśli obiecujesz, a jak obiecujesz, to dotrzymaj słowa - takimi słowami Donald Tusk zwrócił się do prezydenta Chorzowa podczas spotkania z mieszkańcami.

fot. FB/Donald Tusk
Donald Tusk

Podczas otwartego spotkania z Donaldem Tuskiem w Częstochowie głos zabrał jeden z kibiców Ruchu, który specjalnie przyjechał pod Jasną Górę, żeby zapytać lidera Platformy Obywatelskiej, dlaczego wybrany z listy PO prezydent Chorzowa nie dotrzymuje wyborczych obietnic.

- Rozliczmy obecną władzę, ale rozliczmy też pana Kotalę, który obiecywał nam stadion. 2,5 miliona złotych poszło na makietę, a budowa nowego obiektu i tak nie ruszyła przez 13 lat - apelował do Tuska mieszkaniec Chorzowa.

Tusk do Kotali: dotrzymuj słowa

Lider Platformy Obywatelskiej przyznał, że słyszał wiele o sprawie stadionu przy Cichej, ale nie zna wszystkich szczegółów. Jednak chwilę później zwrócił się bezpośrednio do prezydenta Chorzowa.

- Panie prezydencie Kotala, jeśli pan mnie słyszy, nie jest moim zadaniem, bo szef partii nie powinien się wtrącać bezpośrednio w decyzję samorządu, ale pan publicznie obiecał ludziom, że zbuduje stadion. W jakimś sensie publicznie to obiecał w imieniu także moim, bo w końcu z listy Platformy zostawał z prezydentem. Musi pan z ludźmi rozmawiać, bo jak jest obiecane, a nie zrealizowane, to musi być plan zastępczy, jakieś wyjaśnienie, dlaczego nie. Nie jestem od tego, żeby rozstrzygać czy stadion w Chorzowie powinien być pierwszym wydatkiem samorządu, to nie jest moja rola, ale jestem od tego, żeby powiedzieć: uważaj jeśli obiecujesz, a jak obiecujesz, to dotrzymuj słowa - powiedział Tusk.

Do słów lidera partii odniósł się już prezydent Chorzowa.

- Nowy stadion był w programie wyborczym i jest inwestycją, która powinna być realizowana. Stan obiektu przy Cichej uniemożliwia na nim grę. Budowa nowego będzie kosztować grubo ponad 200 mln złotych. Tych pieniędzy w budżecie nie ma. Jedynym wyjściem jest kredyt oraz ograniczenie innych inwestycji w mieście. To obecnie jedyna, realna droga, by Niebiescy mogli jak najszybciej wrócić na Cichą - napisał Andrzej Kotala w mediach społecznościowych.

Co z nowym stadionem w Chorzowie? Decyzja wiosną

Obecnie Ruch Chorzów jest w czubie tabeli Fortuna 1 ligi. Jeśli Niebiescy będą sobie dalej tak dobrze radzić na boisku, to klub i miejskie władze siłą rzeczy będą musiały pomyśleć o... modernizacji stadionu przy ulicy Cichej, bo obecnie nie spełnia on wymogów licencyjnych w Ekstraklasie. Nieoficjalnie wiemy, że dostosowanie obecnego stadionu Ruchu to koszt bagatela 25 milionów złotych! Potężne pieniądze, których miasto pewnie wolałoby nie wydawać, a byłoby to konieczne, gdyby zespół z Chorzowa awansował do piłkarskiej elity.

- Teraz nie ma już lepszego czasu, żeby zdecydować coś w sprawie nowego stadionu. I myślę, że społecznie też to powinno być dobrze odbierane, bo nasz stadion był już powoli niebezpieczny. Nie ma momentu lepszego, żeby budować. Jest dobre flow, do Gliwic jedzie mnóstwo kibiców - stwierdził Seweryn Siemianowski, prezes Ruchu Chorzów.

Dodał, że być może stadion przy Cichej w ogóle nie powinien być modernizowany, bo w Chorzowie potrzebny jest nowy obiekt.

- Może być decyzja o budowaniu (nowego stadionu - przyp. aut), mam nadzieję, że taka będzie, bo to jest racjonalna decyzja, żeby nie wsadzać złotych klamek do starej syrenki - powiedział prezes Siemianowski.

Wciąż pozostaje pytanie czy Chorzów jest w stanie wybudować nowy stadion? Zdaniem prezesa Ruchu, w zupełności wystarczałby obiekt o pojemności w okolicach 15-16 tysięcy.

Stadion ruchu chorzow07

Może Cię zainteresować:

Już na wiosnę ma być decyzja ws. nowego stadionu dla Ruchu

Autor: Arkadiusz Nauka

15/03/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kotala radio

Nic nie jest dane na zawsze – prezydent Andrzej...

Pawlak kargul chorzow katowice

Podejdź no do płota, czyli uroki życia w Metropolii

Wizualizacja nowego stadionu Ruchu Chorzów

Czas na „męskie decyzje” w sprawie stadionu Ruchu Chorzów?

Dziś nikt do końca nie wie, czym tak naprawdę ogrzewają swoje domy Polacy

ANALIZA. Palenie węglem zakazane od 2028 r.

Europejskie Forum Przyszłości

Europejskie Forum Przyszłości. Wiemy gdzie się odbędzie!

Chorzow wybory

Chorzowianie idą na rekord! [FREKWENCJA DO 17:00]

Umswiony

Referendalna farsa w Świętochłowicach!