Tour de Pologne 2021 bez Chorzowa. Sprawdź, gdzie na Śląsku pojadą kolarze

Tour de Pologne 2021 nie rozpocznie się na Śląsku, a na Lubelszczyźnie. Dopiero od piątego etapu kolarze zaczną rywalizować w naszym województwie. Katowice będą mieć jazdę indywidualną na czas, a zwycięzcę poznamy na trasie Zabrze-Kraków. Niestety, w tym roku ta wielka impreza kolarska nie zawita do Chorzowa.

Tdp

Tour de Pologne 2021 rozpocznie się 9 sierpnia w Lublinie. Kolarska elita będzie rywalizować w Polsce przez sześć dni, a wszystko zakończy się 15 sierpnia na krakowskich Błoniach. W czwartek 20 maja poznaliśmy oficjalną trasę, i jest sporo zmian.

Start Tour de Pologne 2021 w Lublinie

Rok temu wszystko zaczęło się w Katowicach i niestety doszło do tragedii. Podczas sprinterskiego finiszu Dylan Groenewegen z premedytacją popchnął Fabio Jakobsena, który przy dużej prędkości wypadł z trasy. Holender przez długi czas walczył o życie, ale nie tylko wrócił do zdrowia, a nawet znowu startuje w zawodach kolarskich.

Tym razem impreza rozpocznie się w Lublinie, a pierwszy etap zakończy się w Chełmie. Następnego dnia uczestnicy pokonają trasę z Zamościa do Przemyśla, a w trzecim etapie wystartują w Sanoku i skierują się do mety w Rzeszowie. Czwarty etap to odcinek Tarnów - Bukovina Resort.

Na Śląsku tylko Katowice, Zabrze, powiat mikołowski, Lędziny

Dopiero od piątego etapu rywalizacja przeniesie się na Śląsk. Wówczas uczestnicy Tour de Pologne zaczną od Chochołowa, a potem przejadą przez Czarny Dunajec i dotrą do Bielska-Białej. Gospodarzem szóstego etapu będą Katowice, gdzie odbędzie się jazda indywidualna na czas.

Kolarze 14 sierpnia pokonają 18-kilometrową trasę, która będzie pełna odcinków prostych. Uczestnicy TdP przejadą m.in. przez zabytkowy Nikiszowiec, a meta będzie się znajdować przy pomniku Powstańców Śląskich.

Zwieńczeniem będzie siódmy etap, w którym zawodnicy wyjadą z Zabrza. W Łaziskach Górnych będzie górska premia, a w Bieruniu lotna premia, upamiętniająca rocznicę strajku w kopalni Piast.

- Postanowiliśmy pokazać piękne zakątki Polski. Każdy etap będzie ciekawy, każdy etap będzie w pięknych zakątkach naszego kraju (...) Myślę, że będzie to piękny tour - mówił w TVP Sport Czesław Lang, dyrektor wyścigu.

Niestety, żaden z etapów Tour de Pologne 2021 nie zawita do Chorzowa. Szkoda, zwłaszcza że w ubiegłych latach meta i start niektórych etapów były na Stadionie Śląskim.

Tour de Pologne 2021 - trasa

  • etap I - 9 sierpnia: Lublin - Chełm (216,4 km)
  • etap II - 10 sierpnia: Zamość - Przemyśl (200,8km)
  • etap III - 11 sierpnia: Sanok - Rzeszów (226,4km)
  • etap IV - 12 sierpnia: Tarnów - Bukowina Tatrzańska (160,5km)
  • etap V - 13 sierpnia: Chochołów - Bielsko-Biała (172,9km)
  • etap VI - 14 sierpnia: Katowice - Katowice (indywidualna jazda na czas) (17,9km)
  • etap VII - 15 sierpnia: Zabrze - Kraków (145,1km)

To już 78. Tour de Pologne

To będzie już 78. edycja Tour de Pologne. Zmagania w Polsce zaliczają się do cyklu UCI World Tour, dzięki czemu w naszym kraju rywalizują najlepsi kolarze na świecie. Rok temu wygrał Remco Evenepoel.

Nie znamy jeszcze oficjalnych list startowych wszystkich uczestników. Z czasem dowiemy się, czy w TdP wystartują największe polskie gwiazdy, czyli Rafał Majka i Michał Kwiatkowski. Obaj mają w dorobku zwycięstwo w klasyfikacji generalnej tych zawodów. Majce udało się to w 2014 roku, a "Kwiato" poszedł w jego ślady cztery lata później.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon