Tłumy widzów, koncerty, pokazy dronów. Tak wyglądało otwarcie Planetarium – Śląskiego Parku Nauki

No i wreszcie stało się. Otwarto przebudowane Planetarium Śląskie. Przez cały weekend tłumy gości chciało na własne oczy zobaczyć jak prezentuje się dziś obiekt, który z dotychczasowym planetarium łączy głównie budynek i lokalizacja, bo technologicznie tu zupełnie inna epoka.

Dokładnie w samo południe rozpoczął się w sobotę 11 czerwca 2022 r. pierwszy seans w przebudowanym Planetarium Śląskim w Chorzowie.

Weekend otwarcia Planetarium Śląskiego

Takie seanse w weekend otwarcia odbywały się w dzień i w nocy, ciesząc się dużym zainteresowaniem publiczności, czego najlepszym dowodem była pojawiająca się przy niektórych seansach adnotacja o braku biletów.

Prawdziwe oblężenie przeżywały również wieża widokowa, symulator lotów w kosmos oraz atrakcje w ramach ekspozycji stałej (jedną z nich jest kabina wstrząsów kosmicznych). Otwarcie Planetarium – Śląskiego Parku Nauki (gdyż taka jest teraz oficjalna nazwa tej placówki) to była jednak gratka nie tylko dla miłośników astronomii i geofizyki, ale także muzyki i nowoczesnych technologii.

W sobotnie popołudnie i wieczór na scenie przed planetarium wystąpili: Dawid Kwiatkowski, Król oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, a także trio wirtuozów skrzypiec V3 w składzie: Krzesimir Dębski, Piotr Gładki, Mariusz Patyra. Zakończeniem sobotniego show był podniebny pokaz z udziałem 50 dronów.

Przebudowa Planetarium pochłonęła 160 mln zł

Przebudowane kosztem prawie 160,5 mln zł (z czego 99 mln zł stanowi unijne dofinansowanie) Planetarium to praktycznie zupełnie nowy obiekt. Jest dwa razy większe od dotychczasowego i pozostaje największą tego typu placówką w tej części Europy. Nowy jest również będący sercem sali projekcyjnej projektor. Starą aparaturę firmy Zeiss zastąpił wyprodukowany przez japońską firmę Goto projektor Starball. Jest on w stanie wyświetlić w rozdzielczości 8K nawet sto milionów gwiazd. Do głównej sali powróciła także zrekonstruowana na podstawie oryginału (ale wykonana już przy pomocy nowych technologii) panorama miast otaczających Planetarium.

- Można powiedzieć, że Planetarium - Śląski Park Nauki powstało niemal od podstaw. To jedna z największych inwestycji realizowanych przez zarząd województwa aktualnej kadencji - mówił w czasie preotwarcia w piątek 10 czerwca marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. - Jestem przekonany, że wizyta w Planetarium Śląskim, już w nowej odsłonie, będzie bardzo ciekawą propozycją na atrakcyjne spędzenie czasu dla całych rodzin. Stanie się przy tym na powrót jedną z wizytówek regionu. Myślę, że zawsze będziemy chętnie tutaj wracać - dodał.

Do zabytkowej części obiektu pod ziemią dobudowano nowe pomieszczenia o powierzchni ponad 2,5 tys. m. kw. Znajdują się tam pracownie i sale wykładowe. W przebudowanym obiekcie goście mogą skorzystać nie tylko z atrakcji dotyczących kosmosu, ale też naszej planety (m.in. kolumny pogodowej i pokoi klimatycznych, w których mogą doświadczyć klimatu z różnych części świata: od lasu tropikalnego po Antarktydę).

Planetarium Śląskie po modernizacji

Może Cię zainteresować:

Planetarium Śląskie już po modernizacji. Zajrzeliśmy do środka. To teraz Planetarium - Śląski Park Nauki RECENZJA

Autor: Tomasz Borówka

10/06/2022

Budowa Planetarium Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Terraforming, czyli Planetarium Śląskie jak na innej planecie. Archiwalne zdjęcia z budowy to jak film science fiction

Autor: Tomasz Borówka

17/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon