Tłumacz języka migowego w Urzędzie Miasta Chorzów. Działa online

W chorzowskim Urzędzie Miasta dostępny jest tłumacz języka migowego. To internetowa aplikacja, która umożliwia wideokonferencję z wykwalifikowanymi tłumaczami „migania”. Jak można uzyskać taką pomoc?

fot. PZG
Tłumacz języka migowego

Internetowy tłumacz języka migowego to inicjatywa mazowieckiego oddziału Polskiego Związku Głuchych. Związek udostępnił aplikację internetową, która umożliwia wideokonferencję z wykwalifikowanymi tłumaczami PJM (Polskiego Języka Migowego) i SJM (Systemu Językowo-Migowego). Współpracę z PZG nawiązało wiele urzędów, szpitali i instytucji w Polsce, w tym Urząd Miasta Chorzów

- Gdy takie wsparcie będzie potrzebne, urzędnik z poziomu dostępnego komputera połączy się z tłumaczem i ten udzieli profesjonalnego wsparcia. Również z domu, klikając w ikonkę w prawym górnym rogu strony internetowej Urzędu Miasta, osoba głucha połączy się z tłumaczem, który pomoże jej na przykład rozwiązać sprawę, dopytać lub umówić spotkanie – zapewniają chorzowscy urzędnicy.

Dla osób głuchych język polski jest językiem obcym

Dla osób głuchych naturalnym językiem jest język migowy, który – jak tłumaczy Bożena Kunat z PZG – ma inną strukturę gramatyczną od języka polskiego. Dlatego język polski jest dla nich językiem obcym i próba porozumiewania się z osobą głuchą na kartce zazwyczaj się nie sprawdza. Czynnych zawodowo tłumaczy języka migowego jest w Polsce około trzystu, więc tłumacz online może pomóc osobom głuchym w urzędowych sprawach.

- Usługa eliminuje konieczność wypełniania wniosku o zapewnienie tłumacza przez osobę głuchą (z którym osoby głuche najczęściej mają problem), jak również szukania go przez urząd. Rozmowa odbywa się w czasie rzeczywistym – podkreśla Bożena Kunat.

Kiedy dostępny jest tłumacz języka migowego w Urzędzie Miasta Chorzów?

- W ten sposób stwarzamy komfortowe warunki dla wszystkich osób, które przychodzą do nas załatwiać swoje sprawy. Likwidujemy bariery komunikacyjne dla osób niepełnosprawnych – tłumaczy Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chorzów.

Internetowy tłumacz migowy w Urzędzie Miasta Chorzów dostępny jest od poniedziałku do środy w godzinach 8.00 – 15.00, w czwartki od 8.00 do 16.00, a w piątki od 8.00 do 13.00.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon