Teodor Peterek w Galerii Sław Ekstraklasy. To jeden z chorzowskich „Trzech Króli”

Teodor Peterek, legendarny napastnik Ruchu Chorzów, reprezentant Polski i jeden z chorzowskich „Trzech Króli”, został włączony do Galerii Sław Ekstraklasy.

fot. NAC
Teodor peterek


Podczas poniedziałkowej (27 maja 2024 r.) Gali Ekstraklasy podsumowującej sezon 2023/2024 do Galerii Sław Ekstraklasy włączony został Teodor Peterek (1910-1969), jedna z legend Ruchu Chorzów. - Pięć mistrzostw Polski, dwa tytuły króla strzelców, 157 bramek zdobytych w lidze, 16 występów z rzędu ze strzelonym golem – jak informują na Cichej, tak uzasadniono nominację. Symboliczną statuetkę odbebrał Grzegorz Joszko, specjalista ds. historii i dziedzictwa Ruchu Chorzów.

- Peterek był wielką gwiazdą, ustanowił ogromne rekordy, które do dzisiaj nie zostały pobite. 10 bramek w Pucharze Wojewody, 16 z rzędu meczów z bramką, w których zdobył ich 22. Prawie 20 lat dzieliło jego pierwszego i ostatniego gola. To prawdziwa legenda wielkiego przedwojennego okresu Ruchu Chorzów – mówił na scenie Grzegorz Joszko (za ksruch.com).

Teodor Peterek - jeden z chorzowskich „Trzech Króli”

Andrzej Gowarzewski - dziennikarz sportowy, znawca i historyk piłki nożnej – pisał o Peterku, że był jednym z „najznakomitszych środkowych napastników w dziejach polskiego futbolu, bezkonkurencyjny w grze głową, chwalony jako niezwykle skuteczny egzekutor rzutów karnych i wolnych. Elegancki i bojowy, autentyczny kierownik napadu, a przy tym barwna postać w towarzyskich kontaktach”. Teodor Peterek oraz Ernest Wilimowski i Gerardem Wodarz określani byli jako „Trzej Królowie” z Chorzowa.

Wraz z Teodorem Peterkiem do Galerii Sław Ekstraklasy włączeni zostali: Henryk Apostel, Ernest Pohl, Arkadiusz Głowacki, Marek Citko i Janusz Filipiak. Wcześniej w ten sposób zostali uhonorowani wielcy napastnicy Ruchu Chorzów: Ernest Wilimowski i Gerard Cieślik.

Ruch chorzow

Może Cię zainteresować:

Cud się nie wydarzył. Ruch Chorzów spada z Ekstraklasy!

Autor: Maciej Poloczek

12/05/2024

Ruch widzew 6

Może Cię zainteresować:

Mecz Ruch Chorzów – Widzew Łódź jednym z europejskich hitów. Więcej kibiców tylko na 6 meczach

Autor: Maciej Poloczek

23/04/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon