Taksówki w Chorzowie będą droższe? Radni ustalą nowe ceny maksymalne za przewóz

Za taksówkę w Chorzowie zapłacimy o połowę drożej? Wszystko na to wskazuje. W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów znalazł się projekt uchwały w sprawie ustalenia cen maksymalnych za przewozy taksówkami.

fot. freepik.com
Taxi

Obowiązujące w Chorzowie maksymalne stawki za przewozy taksówkami zostały ustalone przez radnych w kwietniu 2018 r. Zgodnie z uchwałą opłata początkowa nie może wynosić więcej niż 7 zł, za 1 km w stawce taryfowej 1 (od godz. 6.00 do 22.00) - 3 zł, za 1 km w stawce taryfowej 2 (od godz. 22.00 do 6.00 oraz w niedziele i dni świąteczne) - 4 zł, a maksymalna opłata za godzinę postoju to 50 zł.

Taksówkarze z Chorzowa chcieli uwolnienia cen

Jak informują chorzowscy urzędnicy w marcu tego roku Zrzeszenie Transportu Prywatnego wystąpiło do przewodniczącego Rady Miasta z wnioskiem o uchylenie uchwały w sprawie maksymalnych stawek. Uzasadniano to "nieprzewidywalną sytuacją gospodarczo-polityczną na rynku paliwowym i rosnącymi kosztami prowadzonej działalności gospodarczej".

- Po analizie wniosku oraz mając na względzie ochronę klientów, zasadne wydaje się podniesienie maksymalnych cen, a nie ich całkowite uwolnienie. Na zaproponowane maksymalne ceny za przewozy taksówkami na terenie miasta Chorzów zgodę wyraziło Zrzeszenie Transportu Prywatnego w Katowicach, Samorząd Terenowy w Chorzowie – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Zgodnie z projektem uchwały najbardziej, bo aż o połowę, może wzrosnąć opłata za przewóz taksówkami w nocy i w dni swiąteczne. Z kolei opłata początkowa i za przewóz w stawce „dziennej” o około 30%.

Maksymalne ceny za przewóz taksówkami na terenie Chorzowa zaproponowane w projekcie uchwały:

  • opłata początkowa - 9 zł
  • opłata za 1 km drogi w stawce taryfowej 1 - 4 zł
  • opłata za 1 km drogi w stawce taryfowej 2 - 6 zł
  • opłata za 1 godzinę postoju w stawce taryfowej 1 i 2 - 60 zł

Jeżeli chorzowscy radni przyjmą nowe stawki maksymalne, to uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

AKTUALIZACJA, 28. 04. 2022 r.:

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie nowych maksymalnych cen za przewóz taksówkami na terenie Chorzowa.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nowa Fala/wizualizacja

Można budować nową „Falę”!

Święty Florian Huta Batory

Tradycje hutnicze jako niematerialne dziedzictwo kulturowe

Ruch Chorzów

Czy Ruch Chorzów dostanie 1,8 mln zł od miasta?

Chorzów ul Wolności

Nowe stawki podatku od nieruchomości. Ile wyniosą?

Andrzej Kotala

Absolutorium dla prezydenta Andrzeja Kotali

Motyka lech

Medal dla śp. Lecha Motyki

Osiedle

Osiedle przy Parku Śląskim? Decyzja w rękach...