Tablice edukacyjne na Amelungu. Jest też aplikacja na smartfony

Na chorzowskim Amelungu stanęły tablice edukacyjne z informacjami o lokalnej florze i faunie. Jest też aplikacja na smartfony, dzięki której można sprawdzić swoją wiedzę na ten temat.

fot. UM Chorzów
Chorzow Amelung tablice edukacyjne

Kilkanaście lat temu chorzowski Amelung to był zniszczony poprzemysłowy teren. W latach 2005 – 2007 stawy i teren wokół nich zrewitalizowano i teraz jest to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta.

- W ostatnim czasie prace wykonywane były także na drugim, mniejszym ze stawów. Dzięki temu mieszkańcy miasta mogą teraz wypoczywać również przy nim. Drugi staw jest nieco bardziej „dziki”, a to oznacza, że w spokoju żyją tam różne ryby i nieduże zwierzęta – tłumaczą urzędnicy z Chorzowa.

By odwiedzający Amelung mogli lepiej poznać lokalną florę i faunę Urząd Miasta opracował tablice edukacyjne, które stanęły przy stawie. Powstała także aplikacja na smartfony „Quiz Amelung”, dzięki której można sprawdzić wiedzę przyswojoną z edukacyjnych tablic.

Chorzów Amelung
Chorzów Amelung. Fot. UM Chorzów

Skąd się wzięła nazwa Amelung?

Nazwa Amelung znana jest chyba każdemu mieszkańcowi Chorzowa, ale skąd się wzięła? Wszystko wskazuje na to, że pochodzi od Karla Gustava Amelunga. W XIX wieku był on urzędnikiem górniczym i dyrektorem Oberbergamt Breslau, czyli Urzędu Górniczego we Wrocławiu. Nie wiadomo czy kiedykolwiek był na terenie dzisiejszego Chorzowa, ale właśnie u zbiegu ulic 3 Maja i Żołnierzy Września był kopalniany szyb jego imienia, co można potwierdzić na starych mapach.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon