Szkoły nadal zamknięte, a co z maturami?

Na powrót do szkół trzeba będzie jeszcze poczekać, co najmniej miesiąc. Rząd podał jednak terminy matur oraz egzaminów ósmoklasistów i zawodowych.

Student

- Obecne warunki epidemicznie nie pozwalają na to, żebyśmy odwiesili działalność szkół, przeszkoli i żłobków, dlatego też zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek. Ograniczenie to przesuwany do 24 maja – podkreślił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Kiedy zostaną przeprowadzone matury?

Po konsultacjach z rektorami polskich uczelni rząd postanowił przeprowadzić egzaminy maturalne. – Wyznaczyliśmy daty dosyć bezpieczne i odległe – wskazuje minister Piontkowski. Zgodnie z planem matury rozpoczną się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego i potrwają przez cały czerwiec. - Chcielibyśmy aby w tym roku ze względu na szczególną sytuację epidemiczną nie miały one części ustnej. Będą to tylko i wyłącznie matury pisemne – mówił minister edukacji narodowej. Minister Łukasz Szumowski zaznaczył z kolei, że forma ustna egzaminów daje znacznie większe ryzyko, dlatego też zdecydowano się z niej wycofać.

Ustalono również daty egzaminów ósmoklasisty. Te odbędą się od 16 do 18 czerwca. Z kolei egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe rozpoczną się 22 czerwca, a w połowie sierpnia przeprowadzone zostaną egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych, tak by mogli dokończyć praktyki. – Ten plan przewiduje, że wszyscy uczniowie będą mogli rozpocząć rekrutację do szkół wyższego szczebla w terminie – podkreślił minister Piontkowski. - Podane terminy będą zależały jednak od tego, czy będziemy nadal przestrzegali zasad, utrzymywali dystans i zakrywali nos i usta – wtrącił minister Łukasz Szumowski.

Podkreślono też, że egzamin ósmoklasisty zostanie sprawdzony do końca lipca i wtedy uczniowie przekażą swoje wyniki do szkół średnich. Przewidziano także terminy dodatkowe na początku lipca.

Ważne terminy!

  • Egzamin ósmoklasisty: 16-18 czerwca 2020 r.
  • Egzamin maturalny: 8-29 czerwca 2020 r. (WAŻNE! Egzamin ustny nie odbędzie się)
  • Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017): 22 czerwca-9 lipca 2020 r.
  • Egzamin zawodowy (Formuła 2019): 17-28 sierpnia 2020 r.

Rekrutacja na studia przebiegnie normalnie?

Terminy wyników matur ulegają istotnemu przesunięciu, ale rektorzy polskich uczelni zapewniają, że rekrutacja będzie możliwa. – Daty, które tu padają są niezwykle ważne dla tych, którzy myślą o studiowaniu i na pewno podtrzymanie formy, że to matura jest wyznacznikiem jakościowym stanowi ważny sygnał dla wyższych uczelni – mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. - Istnieje także możliwość, że rok akademicki rozpocznie się w normalnym trybie – podkreślił. Należy dodać, że do 24 maja zawieszona będzie także działalność dydaktyczna na polskich uczelniach. Toczyć się mogą jedynie prace naukowo-badawcze.

fot. pixabay.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon