Sześć kolejnych rzeźb z Parku Śląskiego odzyskało dawny blask. Zobaczcie jak teraz wyglądają!

W Parku Śląskim nie brakuje rzeźb, które wzbogacają krajobraz. Tylko w Galerii Rzeźby Śląskiej jest ich blisko czterdzieści, a kolejne znajdują się także przy wielu parkowych alejach. Mają już jednak po kilkadziesiąt lat, więc są systematycznie odnawiane.

Goście Parku Śląskiego mogą podziwiać kolejne rzeźby, które odzyskały dawny blask. Zakończyły się właśnie prace konserwatorskie przy kolejnych sześciu rzeźbach. To „Symbioza”, „Zakochani II”, „Płetwonurek”, „Kozice”, „Jelonki” oraz „Matka z dzieckiem”, czyli eksponaty, które znajdują się w Galerii Rzeźby Śląskiej przy Alei Łani.

Rzeźby z Parku Śląskiego mają już ponad pół wieku

„Zakochani II” to rzeźba autorstwa znanego śląskiego artysty Agustyna Dyrdy. Powstała ponad pół wieku temu i przez ten czas czynniki atmosferyczne dały się jej mocno we znaki. Jednak konserwatorom udało się wszystko naprawić.

- W miejscach, gdzie pojawiły się ubytki, użyto specjalnych kitów mineralnych, fundament został wzmocniony. Zastosowano także tzw. hydrofobizację, chodzi o to, aby pokryć powierzchnię rzeźby i jej posadowienia preparatami, które ograniczą niekorzystne działanie wody deszczowej – tłumaczą w Parku Śląskim.

Podobne uszkodzenia miała „Symbioza”, autorstwa Joachima Krakowczyka, która została wykonana w latach 70. ubiegłego wieku z lastryka. Z kolei „Kozice” i „Jelonki” to rzeźby z metalowych blach, wykonane przez Stanisława Hochuła. Naprawione zostały spawy, a ich powierzchnię oczyszczono z przebarwień i przywrócono poler powierzchni metalu.

- W przypadku „Jelonków”, w wyniku aktu wandalizmu, jeden z jelonków stracił część poroża. Element ten nie zachował się. Konserwatorzy podołali na szczęście zadaniu i rzeźba odzyskała róg – dodają w Parku Śląskim.

Odrestaurowany „Płetwonurek” to rzeźba, której autorem jest Fryderyk Kubica i znajduje się ona już za ogrodzeniem restauracji „Nowa Łania”. Jej powierzchnia została wyczyszczona z zabrudzeń i przebarwień, a elementy metalowe oczyszczono z korozji. Uzupełnione zostały także ubytki sztucznego kamienia i metalicznej polichromii.

Najbardziej zniszczona była "Matka z dzieckiem", rzeźba Jerzego Kwiatkowskiego z 1968 roku. Stworzona jest przede wszystkim ze sztucznego kamienia, a jej konstrukcję tworzą pręty i stalowe rury. Fundament rzeźby i cokół rzeźby były znacznie uszkodzone, więc na pewnie czas trawiła do magazynu. Wszystko udało się jednak naprawić i „Matka z dzieckiem” wróciła na swoje miejsce do Galerii Rzeźby Śląskiej.

Skąd się wzięła Galeria Rzeźby Śląskiej?

Galeria Rzeźby Śląskiej powstała z inicjatywy gen. Jerzego Ziętka i katowickiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Wybrani rzeźbiarze byli zapraszani do udziału w wystawie plenerowej i początkowo na ekspozycję wykonywali rzeźby z gipsu. Po ocenie komisji kwalifikacyjnej oraz widzów kilka z nich było wybieranych do realizacji w trwałym materiale tworząc stałą plenerową wystawę. Później artyści przywozili tylko szkice i na ich podstawie wybierane były projekty do realizacji. Pierwszy taki plener zorganizowano w 1963 roku, a ostatni w 1983.

W Galerii Rzeźby Śląskiej jest blisko czterdzieści eksponatów, ale prawie drugie tyle ustawiono przy parkowych alejach. Jednak największe parkowe rzeźby można podziwiać w Śląskim Ogrodzie Zoologiczny - to Kotlina Dinozaurów otwarta w 1975 roku. Znajdują się tam, wykonane z żelbetu, rzeźby przedstawiające różne gatunki dinozaurów naturalnej wielkości. Inspiracją do powstania kotliny były prace wykopaliskowe, prowadzone przez polskich paleontologów, na terenie pustyni Gobi w latach 1963-1971.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon