Święto ognia, wody i ziół, czyli Noc Świętojańska w chorzowskim skansenie

Pokazy tańców regionalnych, wspólne śpiewanie czy warsztaty dla dzieci i dorosłych, ale przede wszystkim celebracja najkrótszej nocy w roku. W sobotę, 24 czerwca 2023 r. w chorzowskim skansenie odbędzie się święto ognia, wody i ziół, czyli Noc Świętojańska.

fot. Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"
Święto ognia wody i ziół czyli Noc Świętojańska w chorzowskim skansenie

W Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” Noc Świętojańska rozpocznie się już w południe. O godz. 12.00 na scenie skansenu odbędą się imieniny Jana Kochanowskiego, które organizuje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Śląsk.

- Poeci, czytając jego utwory, przeniosą nas nas w świat pieśni i fraszek oraz na spokojną i radosną wieś. Na scenie usłyszymy: Iwonę Suwałę, Jana Strządałę, Lesława Nowarę, Jolantę Trelę-Ptaszyńską oraz Jarosława Kąkola – lidera zespołu Małe Kino, który zaśpiewa utwory utwory innego wielkiego poety - Jana Lechonia – informują w skansenie.

Przed właściwym świętowaniem będzie można także wziąć udział w warsztatach - tworzenia biżuterii z użyciem suszonych kwiatów dla dorosłych oraz zbieranie ziół i przygotowywania zielników dla najmłodszych.

Najkrótsza noc w roku

Celebracja najkrótszej nocy w roku rozpocznie się o godz. 17.00 na Dużej Łące. Poprowadzi Mistrz Ceremonii. W ognisku będą palone zioła, a kapłan będzie z nich wróżył. Pozostali uczestnicy będą mogli własnoręcznie wypleść wianki z przygotowanych wcześniej gałązek roślin, ziół i zbóż.

- W wyplecionych wiankach ruszymy na poszukiwanie kwiatu paproci (według dawnych wierzeń kto go znalazł tego czekało bogactwo i zamożność). Po znalezieniu kwiatu paproci, kapłan wróżyć będzie z kwiatów i ziół, z wody w cebrzyku, z ognia. Dla chętnych par – nie lada wyzwanie – wspólne skakanie przez ognisko – dodają w skansenie.

Zaplanowano także warsztaty tańców regionalnych, zabaw tanecznych oraz pieśni sobótkowych, które poprowadzą artyści z Kapeli Fedaków. Na zakończenie imprezy wszyscy, ze śpiewem na ustach, udadzą się nad staw. Tam panny puszczać będą wianki na wodę, zaś kawalerowie będą je łowić. Jeśli uda się odnaleźć właścicielkę wianka, wówczas na ten wieczór zostają parą.

Noc Świętojańska w chorzowskim skansenie – 24 czerwca 2023 r. Program:

  • godz. 12.00 - imieniny Jana Kochanowskiego - spotkanie z poezją mistrza, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział Śląsk zaprasza na wspólne czytanie poezji.
  • godz. 13.30 - Warsztaty pn. Wisiory kwietne czyli warsztaty z tworzenia biżuterii z użyciem suszonych kwiatów; warsztaty dla dorosłych / dodatkowo płatne, obowiązują bilety online.
  • godz. 13.30 - Warsztaty pn. Mój zielnik, warsztaty dla dzieci / dodatkowo płatne, obowiązują bilety online.
  • godz. 15.30 - Warsztaty pn. Wisiory kwietne czyli warsztaty z tworzenia biżuterii z użyciem suszonych kwiatów; warsztaty dla dorosłych / dodatkowo płatne, obowiązują bilety online.
  • godz. 15.30 - Warsztaty pn. Mój zielnik, warsztaty dla dzieci / dodatkowo płatne, obowiązują bilety online.
  • godz. 17.00 - Początek obrzędów związanych z Nocą Świętojańską na Dużej Łące. Wydarzeniu towarzyszy muzyka „na żywo” w wykonaniu Kapeli Fedaków.
Powstańczy piknik rodzinny w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

W Parku Śląskim odbędzie się Piknik Rodzinny z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich

Autor: Redakcja

19/06/2023

Ad Altare Wystawa dawnych szat liturgicznych w chorzowskim skansenie

Może Cię zainteresować:

Ad Altare. Wystawa dawnych szat liturgicznych w chorzowskim skansenie

Autor: Redakcja

12/06/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon