Święto Niepodległości na Stadionie Śląskim w Chorzowie

Wspólne odśpiewanie hymnu, wystawa militariów, lotnicze akrobacje czy występy muzyczne – 11 listopada 2021 r., na Stadionie Śląskim w Chorzowie, odbędą się Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości.

fot. FB/Stadion Śląski
Stadion Śląski obchody Święta Niepodległości

Wspólne świętowanie 11 listopada na Stadionie Śląskim rozpocznie się o godz. 11.00 (bramy obiektu otwarte zostaną o 10.30) i potrwa do wieczora. W samo południe wspólnie odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego, a później będą m.in. przelot samolotów wojskowych oraz pokaz lotniczej Grupy Akrobacyjnej „Żelazny” czy koncerty. Gwiazdą wieczoru został zespół Dżem, a wstęp na całość imprezy będzie darmowy.

- Ogromnie się cieszę, że kolejny raz w ten wyjątkowy dla Polski dzień możemy spotkać się na Stadionie Śląskim. We wspólnym gronie będziemy świętować rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Szczególnie czekam na to, aż razem ze zgromadzonymi będziemy mogli odśpiewać Hymn Polski. Dla mnie to zawsze bardzo podniosły i wzruszający moment – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Atrakcje militarne i nie tylko

Przez cały dzień na chorzowskiej arenie czekać będzie prezentacja uzbrojenia, wyposażenia i umiejętności Żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Służb Mundurowych Województwa Śląskiego. Będzie sprzęt ratowniczy, samochód do konwojowania więźniów czy tzw. pirobus, czyli samochód Straży Granicznej wykorzystywany przez minerów-pirotechników w lotnisku w Pyrzowicach. Specjalne pokazy zapowiedziała także Państwowa Straż Pożarna.

Będą także inne, mniej militarne, atrakcje. To m.in.: strefa wirtualnej rzeczywistości, strzelnica laserowa, dmuchańce dla najmłodszych oraz foodtrucki. Na Stadionie Śląskim zapewniają, że dobrej zabaw nie zabraknie przez cały dzień.

– Nasze wydarzenie ma pokazać, że Święto Niepodległości to dzień, który powinniśmy po prostu celebrować. Nie tylko oficjalnie, co jest oczywiście bardzo ważne, ale także po prostu cieszyć się z tego dnia w gronie najbliższych. Chcemy, aby ludzie pozytywnie zapamiętali te obchody i za rok znów chcieli do nas wrócić. Dlatego przygotowaliśmy wiele różnorodnych atrakcji, które sprawią radość zarówno najmłodszym, jak i tym nieco starszym – zapowiada Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego.

Gwiazdą wieczoru zespół Dżem

Świętowanie na Stadionie Śląskim to także spora dawka dobrej muzyki. Koncerty rozpoczną się o godzinie 14.00, a na scenie pojawią się zespoły: Formax, Płonka Kwartet, Alergen oraz gwiazda wieczoru – Dżem.

– Muzycznie będzie ciekawie. Publiczność usłyszy utwory popowe, rockowe, autorskie, covery, a na koniec dnia wystąpi gwiazda, legenda polskiej sceny muzycznej, czyli zespół Dżem. Każdy znajdzie coś dla siebie, a wstęp na wydarzenie jest w pełni bezpłatny – mówi Bartłomiej Kowalski, dyrektor generalny Stadionu Śląskiego.

Podczas Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości na Stadionie Śląskim upamiętnione zostaną także Powstania Śląskie. Marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, wręczy tam Puchary Triady Biegowej Powstań Śląskich. Dzięki temu upamiętnione zostaną także trzy Powstania Śląskie.

W Chorzowie odbędą się także miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczną się 11 listopada o godz. 9.00 uroczystą mszą w koście pw. św. Barbary przy ul. 3 Maja 18. Następnie zaplanowano przemarsz na Plac Powstańców Śląskich, gdzie o godz. 10.15 rozpoczną się uroczystości – ośpiewanie hymnu państwowego, podniesienie flagi państwowej, okolicznościowe przemówienia i składnie kwiatów.

Program Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości na Stadionie Śląskim

 • 10:30-18:30 – prezentacja uzbrojenia, wyposażenia i umiejętności żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Służb Mundurowych Województwa Śląskiego
 • 11:00 – występ orkiestr górniczych
 • 12:00 – uroczyste odśpiewanie hymnu
 • 12:15 – przelot samolotów wojskowych oraz pokaz lotniczej Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”
 • 12:30 – koncert orkiestry Wojska Polskiego oraz orkiestry Śląskiej Policji
 • 13:00 – występ artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”

KONCERTY:

 • 14:00 – Formax
 • 14:45 – Płonka Kwartet
 • 15:50 – Zespół Alergen
 • 17:00 – Dżem
 • 18:30 – planowany koniec wydarzenia


Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Stadionie Śląskim
Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Stadionie Śląskim


Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon