Sukces Polaków na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki

Członkowie polskiej reprezentacji zdobyli na 14. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki trzy srebrne medale i jeden brązowy - podało Planetarium Śląskie w Chorzowie.

fot. Planetarium Śląskie
Polacy na olimpiadzie astronomicznej

W 14. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki wzięło udział 250 uczniów z 50 krajów. Polska reprezentacja liczyła 5 osób i – tradycyjnie – byli to laureaci ogólnopolskiej Olimpiady Astronomicznej organizowanej przez Planetarium Śląskie w Chorzowie. W tym roku do pierwszego etapu 64. edycji krajowej olimpiady zgłosiło się 175 uczniów. Do finału zakwalifikowało się 20, a zwycięska piątka reprezentowała Polskę na arenie międzynarodowej.

Cztery medale dla Polaków

Międzynarodowa olimpiada organizowana była przez Kolumbię, ale w związku z pandemią koronawirusa zawody odbywały się online. Polska drużyna rozwiązywała zadania w hotelu w Wiśle. Całość zmagań była nadzorowana przez kamery, a nad uczestnikami czuwali wyznaczeni opiekunowie.

Reprezentanci Polski na międzynarodowej olimpiadzie zdobyli cztery medale – trzy srebrne i jeden brązowy. Srebrne medale uzyskali: Antoni Skoczypiec, Aleksander Waczyński i Jakub Wróbel, a brązowy medal – Milan Wowra. Zwycięzcą został Rosjanin Maxim Permiakow.

Polska jest jednym z pięciu krajów, które powołały do istnienia Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki (IOAA). W 2011 roku zawody przeprowadzono w Chorzowie, a ich organizatorem było Planetarium Śląskie.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon