STOP SMOG w Chorzowie. Urząd Miasta czeka na zgłoszenia do programu

fot. pixabay.com
Komin

Urząd Miasta Chorzów czeka na zgłoszenia mieszkańców domów jednorodzinnych zainteresowanych programem STOP SMOG. Miasto musi zadeklarować liczbę budynków, w których planowana jest likwidacja nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacja.

- Sprawdzamy zainteresowanie mieszkańców domów jednorodzinnych przed przystąpieniem do programu STOP SMOG!- informuje chorzowski magistrat.

Osoby zainteresowane programem proszone są o przesłanie do 9 lipca 2021 r. danych kontaktowych i adresu nieruchomości na adres mailowy smog@chorzow.eu. Ta wiedza jest potrzebna urzędnikom, bo miasto musi zadeklarować w ilu budynkach planowana jest wymiana lub likwidacja wysokoemisyjnych źródeł ciepła i termomodernizacja.

Średni koszt takiej inwestycji w jednym budynku (w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu) nie może przekroczyć 53 000 zł. Dofinansowanie ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów wynosi do 70% kosztów.

Na czym polega program STOP SMOG?

- Program STOP SMOG wspiera wymianę bądź likwidację źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Jest on realizowany przez gminy, jednak stroną porozumienia w imieniu gmin może być także powiat, związek międzygminny lub związek metropolitalny w województwie śląskim – czytamy na rządowej stronie.

Zakres programu to realizacja przedsięwzięć w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych polegający na:

• wymianie lub likwidacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne

• termomodernizacji

• podłączeń do sieci ciepłowniczej lub gazowej

• zapewnieniu budynkom dostępu do energii z instalacji OZE

• zmniejszeniu zapotrzebowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych na energię dostarczaną na potrzeby ich ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej

Celem programu STOP SMOG jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń i poprawa jakości powietrza oraz poprawa efektywności energetycznej budynków. Władze Chorzowa nie zdecydowały jeszcze ostatecznie o przystąpieniu do programu.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj dyskusję

Marcin

Witam co jak baedzo chce zalozyc ogrzewanie centralne kturego obecnie niemam ogrzewam tzw koza ale niestety brak budrzetu na zalozenie ogrzewania?

czytaj więcej: