Stadion Śląski: władze województwa podsumowały półmetek

Zarząd województwa podsumował na Stadionie Śląskim pierwszą połowę swojej kadencji. - Za nami połowa kadencji samorządu województwa śląskiego 2018-2023. – Chociaż ten rok był głównie pod znakiem pandemii COVID-19, wiele udało się zrobić. Wydatki najwyższe w historii, przychody najwyższe w historii, rozpędzone programy – wymienia Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego.

Zarzad wojewodztwa przybija piatke na stadionie

Minęło już dwa i pół roku od ostatnich wyborów samorządowych. Do kolejnych pozostało drugie tyle. Z tej okazji wczoraj zarząd województwa spotkał się z dziennikarzami na Stadionie Śląskim, by podsumować, jak upłynęła pierwsza połowa kadencji.

- Cieszę, że pomimo tych wszystkich trudności i tej sytuacji, która w lutym 2020 nas zastała, czyli COVID-19, potrafiliśmy współpracować. Myślę, że najlepszym takim podsumowaniem są liczby: udało nam się stworzyć największy budżet w historii samorządu wojewódzkiego – prawie 2 miliardy złotych – mówił podczas konferencji prasowej Jakub Chełstowski.

Stawić czoła pandemii

- Oczywiście naszą kadencję dominowała pandemia i wszystkie te działania były w pierwszej kolejności jej podporządkowane – przyznaje Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego. - 300 mln na wsparcie wszystkich szpitali na terenie Śląska, nie tylko szpitali z sieci marszałkowskich, ale również sieci powiatowych. Dodatkowo cała nasza grupa mocno walczyła z covidem. 1600 miejsc covidowych, 4 szpitale marszałkowskie całkowicie przekształcone na szpitale covidowe. To 25 tys. pacjentów covidowych, którzy przeszli przez łóżka szpitalne naszych szpitali marszałkowskich. Niestety ponad 2 tys. z tych osób nie wygrało walki z tą ciężką chorobą – dodaje.

„Dla nas nie był to czas walki tylko z pandemią”

- Przede wszystkim wydatkowaliśmy ogromne środki na przygotowanie projektów społecznych i projektów związanych z usługami społecznymi i usługami zdrowotnymi, edukacyjnymi. Potężne pieniądze zostały zainwestowane jako stypendia dla młodych mieszkańców Śląska – mówi Izabela Domogała. - Dla nas nie był to tylko czas walki z pandemią, to był tez czas przygotowywania nowych strategii, nowych projektów, szczególnie innowacyjnych, nowych projektów, które zdominują kolejne kilka lat nowej perspektywy i przede wszystkim skupiamy się na projektach związanych z zieloną, niebieską infrastrukturą, z OZE – dodaje.

Ratowanie śląskiej gospodarki

Podczas konferencji Zarząd Województwa Śląskiego podsumował także działania związane z Tarczą Antykryzysową.

- W uzupełnieniu tej pomocy, która oferował polski rząd, stworzyliśmy bardzo szybko, bo już w kwietniu zeszłego roku nasz Śląski Pakiet dla Gospodarki, oczywiście oparty w dużej mierze na środkach pochodzących z naszego regionalnego programu operacyjnego, natomiast kwota ponad miliarda zł udzielona w formie pomocy w różnym wydaniu, czy to w formie dotacyjnej, czy to w formie pożyczkowej, czy tez na utrzymanie miejsc pracy, czy też pomoc bezpośrednio pracodawcom, realizowana przez wojewódzki urząd pracy to kwestie, które myślę, że pomogły przejść ten trudny okres dla przedsiębiorców. To tak naprawdę oni wytwarzają największe PKB w woj. śląskim i to dla nich ta pomoc była kierowania, żeby utrzymać ta dynamikę, która w woj. śląskim była przed pandemią na bardzo wysokim poziomie – mówi Wojciech Kałuża, wicemarszałek woj. śląskiego.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Europejskie Forum Przyszłości

Europejskie Forum Przyszłości. Wiemy gdzie się odbędzie!

Delegacja woj śląskiego

Delegacja ze Śląska wizytuje w Nadrenii Północnej-Westfalii

Pociag mistrzow

Pociąg mistrzów, czyli promocja Stadionu...

Urzadmarszal

Za co odpowiada marszałek województwa? Możesz...

Kotala radio

Nic nie jest dane na zawsze – prezydent Andrzej...

Prof. Tomasz Pietrzykowski

8 kluczowych tez z wywiadu prof. Pietrzykowskiego o Śląsku

Konferencja Silesia 2030, poseł Grzegorz Tobiszowski

Konferencja SILESIA 2030 o wyzwaniach woj. śląskiego