Stadion Śląski ponownie gospodarzem Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce w 2023 roku odbędą się na Stadionie Śląskim. Do Chorzowa przyjadą wszystkie europejskie reprezentacje narodowe, a zawody odbędą się w ramach 3. Igrzysk Europejskich - ogłosiły we wspólnym komunikacie Europejskie Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych, Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz Województwo Śląskie.

fot. FB/Stadion Śląski
Drużynow Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce

Po raz pierwszy Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce zorganizowano na Stadionie Śląskim w tym roku. W tych zawodach wzięło udział siedem najlepszych drużyn z tzw. Superligi. W 2023 roku do Kotła Czarownic przyjadą wszystkie narodowe reprezentacje, a zawody będą częścią 3. Igrzysk Europejskich, które odbędą się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 r.

- Od dłuższego czasu planowaliśmy, aby Drużynowe Mistrzostwa Europy stały się kluczową częścią Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Tegoroczna edycja Superligi Drużynowych Mistrzostw Europy, która odbyła się na Śląsku, okazała się ogromnym sukcesem zarówno sportowym jak i organizacyjnym, dlatego podjęliśmy decyzję, iż pierwsza, historyczna edycja mistrzostw obejmująca wszystkie ligi i odbywająca się pod egidą Igrzysk Europejskich ponownie odbędzie się na Stadionie Śląskim – powiedział prezydent European Athletics Dobromir Karamarinov.

Najważniejsze zawody drużynowe w Europie

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce to najważniejsze na Starym Kontynencie zawody drużynowe. Ich stawką jest awans lub spadek z poszczególnych lig. W ramach umowy pomiędzy European Athletics, Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich oraz Województwem Śląskim, po raz pierwszy w historii wszystkie ligi Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce zostaną rozegrane w jednym miejscu. Jak podkreślił Christian Milz, dyrektor generalny European Athletics, dla Stadionu Śląskiego będzie to doskonały sprawdzian organizacyjny przed Mistrzostwami Europy w 2028 roku.

- To dla nas fantastyczna wiadomość, że możemy ponownie powitać lekkoatletykę w programie Igrzysk Europejskich. Od 2015 roku ściśle współpracujemy z European Athletics i od początku naszym celem było, aby w Igrzyskach Europejskich wystąpiły najlepsze narodowe drużyny. Jesteśmy pewni, że zawody lekkoatletyczne na Śląsku będą jednym z najważniejszych wydarzeń Igrzysk – dodał prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Komitetów Olimpijskich, Spyros Capralos.

Marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, podkreślił, że organizacja tych mistrzostw na Stadionie Śląskim, to kolejny wyraz uznania oraz docenienia pracy i obranego kilka lat temu kierunku w województwie.

- Konsekwentnie pracujemy nad umacnianiem naszej pozycji na lekkoatletycznej mapie Europy i świata. Tylko w tym roku odbyły się u nas cztery wielkie międzynarodowe imprezy z udziałem najlepszych lekkoatletów m.in. Drużynowe Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata Sztafet, które okazały się ogromnym sukcesem, zarówno organizacyjnym, jak i sportowym – podkreślił marszałek Chełstowski.

Europejskie Igrzyska Olimpijskie odbędą się po raz trzeci w historii. W 2015 roku gospodarzem zawodów było Baku, cztery lata później sportowcy rywalizowali w Mińsku, natomiast w 2023 roku impreza odbędzie się w Polsce.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Memoriał Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim

Memoriał Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim

Stadion Śląski

Mecz Ruch – Wisła na Stadionie Śląskim? Blisko porozumienia!

Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej

Diamentowa Liga na Stadionie Śląskim przez kolejne pięć lat

Galacticos Stadionu Śląskiego

Galacticos ze Stadionu Śląskiego

Stadion Śląski

Sportowe zmagania seniorów na Stadionie Śląskim w Chorzowie

Anita Włodarczyk Stadion Śląski

Złote medale Anity Włodarczyk na Stadionie Śląskim

Odliczanie do mistrzostw

Odliczanie do mistrzostw świata w Chorzowie