Stadion Śląski ponownie gospodarzem Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce w 2023 roku odbędą się na Stadionie Śląskim. Do Chorzowa przyjadą wszystkie europejskie reprezentacje narodowe, a zawody odbędą się w ramach 3. Igrzysk Europejskich - ogłosiły we wspólnym komunikacie Europejskie Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych, Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz Województwo Śląskie.

fot. FB/Stadion Śląski
Drużynow Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce

Po raz pierwszy Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce zorganizowano na Stadionie Śląskim w tym roku. W tych zawodach wzięło udział siedem najlepszych drużyn z tzw. Superligi. W 2023 roku do Kotła Czarownic przyjadą wszystkie narodowe reprezentacje, a zawody będą częścią 3. Igrzysk Europejskich, które odbędą się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 r.

- Od dłuższego czasu planowaliśmy, aby Drużynowe Mistrzostwa Europy stały się kluczową częścią Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Tegoroczna edycja Superligi Drużynowych Mistrzostw Europy, która odbyła się na Śląsku, okazała się ogromnym sukcesem zarówno sportowym jak i organizacyjnym, dlatego podjęliśmy decyzję, iż pierwsza, historyczna edycja mistrzostw obejmująca wszystkie ligi i odbywająca się pod egidą Igrzysk Europejskich ponownie odbędzie się na Stadionie Śląskim – powiedział prezydent European Athletics Dobromir Karamarinov.

Najważniejsze zawody drużynowe w Europie

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce to najważniejsze na Starym Kontynencie zawody drużynowe. Ich stawką jest awans lub spadek z poszczególnych lig. W ramach umowy pomiędzy European Athletics, Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich oraz Województwem Śląskim, po raz pierwszy w historii wszystkie ligi Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce zostaną rozegrane w jednym miejscu. Jak podkreślił Christian Milz, dyrektor generalny European Athletics, dla Stadionu Śląskiego będzie to doskonały sprawdzian organizacyjny przed Mistrzostwami Europy w 2028 roku.

- To dla nas fantastyczna wiadomość, że możemy ponownie powitać lekkoatletykę w programie Igrzysk Europejskich. Od 2015 roku ściśle współpracujemy z European Athletics i od początku naszym celem było, aby w Igrzyskach Europejskich wystąpiły najlepsze narodowe drużyny. Jesteśmy pewni, że zawody lekkoatletyczne na Śląsku będą jednym z najważniejszych wydarzeń Igrzysk – dodał prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Komitetów Olimpijskich, Spyros Capralos.

Marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, podkreślił, że organizacja tych mistrzostw na Stadionie Śląskim, to kolejny wyraz uznania oraz docenienia pracy i obranego kilka lat temu kierunku w województwie.

- Konsekwentnie pracujemy nad umacnianiem naszej pozycji na lekkoatletycznej mapie Europy i świata. Tylko w tym roku odbyły się u nas cztery wielkie międzynarodowe imprezy z udziałem najlepszych lekkoatletów m.in. Drużynowe Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata Sztafet, które okazały się ogromnym sukcesem, zarówno organizacyjnym, jak i sportowym – podkreślił marszałek Chełstowski.

Europejskie Igrzyska Olimpijskie odbędą się po raz trzeci w historii. W 2015 roku gospodarzem zawodów było Baku, cztery lata później sportowcy rywalizowali w Mińsku, natomiast w 2023 roku impreza odbędzie się w Polsce.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon