Stadion Śląski na zdjęciach sprzed lat. Chorzowski Kocioł Czarownic został otwarty 22 lipca 1956 roku

Stadion Śląski był jedną z najważniejszych inwestycji w powstającym w latach 50. XX wieku Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie przemianowanym na Park Śląski). Stadion Śląski został oddany do użytku w 1956 roku, a jego oficjalne otwarcie nastąpiło, a jakże by inaczej, 22 lipca.

Data otwarcia Stadionu Śląskiego była nieprzypadkowa. 22 lipca był głównym świętem państwowym PRL. Narodowe Święto Odrodzenia Polski ustanowiono dla upamiętnienia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego - marionetkowej (oczywiście PRL-owska propaganda nie starała się podkreślać tego aspektu) namiastki rządu polskiego, utworzonej w Moskwie z inicjatywy niby to polskich patriotów, a w rzeczywistości - Stalina. PKWN miał mu posłużyć za narzędzie, przy pomocy którego wyeliminuje z polityki legalny rząd polski w Londynie. Co, jak wiadomo, ostatecznie mu się udało.

Ale zostawmy już politykę. Dla nas w tym momencie ważne jest, że władze PRL, podkreślające swój rodowód wywodzący się od PKWN, częstokroć właśnie 22 lipca oddawały do użytku ważne i spektakularne, a zatem prestiżowe inwestycje. Zaś do takich niewątpliwie należał Stadion Śląski.

Najnowocześniejszy stadion w Polsce

Przypomnijmy. Stadion Śląski został zbudowany w latach 1952-1956. Zespołem, który stworzył projekt, kierował Julian Brzuchowski, a wzorowano go w pewnym stopniu na berlińskim Stadionie Olimpijskim. Stadion powstał na terenie WPKiW, zajmując powierzchnię 24 hektarów. W chwili powstania był największym stadionem w Polsce, licząc sobie 83 800 miejsc siedzących. Miał także zostać nowocześniejszym. Miał, bo niektóre elementy decydujące o jego prymacie nie istniały jeszcze w chwili oddania stadionu do użytku.

"Na Stadionie Śląskim w Chorzowie po raz pierwszy w kraju wykonano sztuczne oświetlenie boiska. Koncepcję czterech masztów oświetleniowych opracowano w 1958 r. Zrealizowano je jako stalowe kratownice przestrzenne o trójkątnym planie, z krzyżulcami wykonanymi z rur, w których poprowadzono przewody elektryczne" - pisze Aneta Borowik w książce "Park Śląski w Chorzowie. Projekty i realizacje z lat 1950-1989".

Unikatowym obiektem na stadionie była też jego słynna wieża dyspozytorska, górującą nad murawą aż 60 metrów. W momencie powstania także bardzo nowoczesna i elegancka, poza dyspozytorami służyła też sprawozdawcom sportowym. Prócz tego mieściły się w niej biura administracji i ochrony. A nawet kawiarnia i restauracja. Jednak i wieży w 1956 roku jeszcze nie było. Jej budowę zakończono dopiero w roku 1962.

Legenda Stadionu Śląskiego

Tak więc otwierany 22 lipca 1956 kształt Stadionu Śląski był jeszcze nieco niekompletny w stosunku do tego, jak wspomina go większość z nas. Jednak szybko zapewnił widzom niepowtarzalne przeżycia. Wprawdzie inauguracyjny mecz, rozegrany w dniu otwarcia z reprezentacją NRD, Polacy przegrali. Ale już nie tak długo później, bo 20 października 1957, reprezentacja Polski zwyciężyła z ZSRR 2:1. To spotkanie przeszło do historii polskiej piłki nożnej i legło też u podstaw legendy Stadionu Śląskiego jako szczęśliwego dla Biało-Czerwonych. Chorzowski olbrzym potwierdził to zresztą wielokrotnie. Polscy piłkarze wygrywali na nim m.in. z reprezentacjami Anglii, Holandii, Włoch i Portugalii, i ostatnio - Szwecji. Co prawda przegrywali również, ale wolimy przecież dobre wspomnienia.

Na Stadionie Śląskim miały też miejsce głośne koncerty światowych gwiazd muzyki. Zagrały na nim takie sławy, jak np. The Rolling Stones, U2, AC/DC, Metallica, Genesis, Red Hot Chili Peppers, The Police, Guns N' Roses i Rammstein. Ten ostatni już po gruntownej przebudowie, przeprowadzonej w latach 2009-2017, które radykalnie zmieniła formę architektoniczną i wygląd stadionu.

***

W naszej galerii prezentujemy zdjęcia z budowy, otwarcia i pierwszych lat istnienia Stadionu Śląskiego.

Śląski Ogród Zoologczny

Może Cię zainteresować:

Najlepsze atrakcje Parku Śląskiego. Przewodnik po najciekawszych miejscach parku w Chorzowie

Autor: Martyna Urban

20/07/2022

Planetarium Śląskie po modernizacji

Może Cię zainteresować:

Planetarium Śląskie już po modernizacji. Zajrzeliśmy do środka. To teraz Planetarium - Śląski Park Nauki RECENZJA

Autor: Tomasz Borówka

10/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon