Sprawdź, co wiesz o Legendzie Ruchu Chorzów. Konkurs wiedzy o Gerardzie Cieśliku

Był legendą Ruchu Chorzów i pogromcą Związku Radzieckiego. 29 kwietnia 2022 r. przypada 95. rocznica urodzin Gerarda Cieślika. Tego dnia odbędzie się konkurs wiedzy o tym genialnym napastniku.

fot. Ruch Chorzów
Gerard Cieślik

Konkurs wiedzy o Gerardzie Cieśliku odbędzie się w piątek, 29 kwietnia, w kompleksie „Sztygarka” przy ul. Piotra Skargi 34d w Chorzowie. Będzie przeprowadzony w trzech kategoriach:

  • godz. 9.00 – dla uczniów szkół podstawowych
  • godz. 11.30 – dla uczniów szkół średnich
  • godz. 18.00 – dla wszystkich kibiców

Będzie się też składał z dwóch części:

  • eliminacji, w których biorą udział wszyscy zgłoszeni uczestnicy (w przypadku równej ilości punktów zdobytych przez zawodników nastąpi dogrywka)
  • finału, w którym bierze udział trzech najlepszych uczestników (w przypadku równej ilości punktów zdobytych przez zawodników nastąpi dogrywka)

Zgłoszenie udziału w konkursie przyjmuje Stowarzyszenie Kibiców Wielki Ruch pod adresem mailowym biuro@wielkiruch.pl do 15 kwietnia 2022 r. Organizatorami konkursu są: miasto Chorzów, Klub Sportowy Ruch Chorzów oraz Stowarzyszenie Kibiców „Wielki Ruch”.

Dla zwycięzców konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe i vouchery na zakupy w punktach sprzedaży gadżetów Ruch Chorzów.

Gerard Cieślik – Niebieska Legenda

Gerard Cieślik urodził się 29 kwietnia 1927 r. w Hajdukach Wielkich (obecnie Chorzów Batory), zmarł 3 listopada 2013 r. w Chorzowie. Na treningach Ruchu Chorzów pojawił się jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, ale w 1939 r. niemieckie władze rozwiązały klub i powołały Bismarckhütter SV, do którego trafił Gerard Cieślik. W grudniu 1944 r. został powołany do Wehrmachtu i służył m.in. w Danii. Po zakończeniu wojny trafił do obozu jenieckiego.

Po powrocie z niewoli znów znalazł się w Ruchu Chorzów i z tym klubem związany był do końca swojej piłkarskiej kariery. W niebieskich barwach został trzykrotnym mistrzem Polski (1951, 1952, 1953) i zdobywcą Pucharu Polski (1951). W Ruchu rozegrał w sumie 249 spotkań, strzelając w nich 178 bramek, w tym 237 meczów i 167 goli w ówczesnej I lidze (obecnie Ekstraklasie).

Napastnik Niebieskich wystąpił także w 47 meczach reprezentacji Polski, w których zdobył 27 goli. Do historii przeszedł mecz Polska – ZSRR rozegrany na Stadionie Śląskim w Chorzowie 20 października 1957 r. Polska wygrała 2:1, a obie bramki zdobył właśnie Gerard Cieślik.

Piłkarską karierę zakończył w 1959 r., ale nadal związany był z Ruchem Chorzów – kolejno jako szkoleniowiec, trener młodzieży, łowca talentów, członek zarządu i honorowy prezes klubu.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon