Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, laueratem Literackiej Nagrody Nike

Czy potrzebujemy śląskiej literatury? To temat kolejnego spotkania w chorzowskiej księgarni Dopełniacz. Gościem będzie m.in. Zbigniew Rokita, który zdobył tegoroczną Literacką Nagrodę Nike za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.

fot. FB/Literacka Nagroda Nike
Zbigniew Rokita Nagroda Literacka Nike

Czy istnieje literatura śląska i co to w ogóle oznacza? Dlaczego o Śląsku piszą niemal wyłącznie osoby z regionu? Czy Śląsk jest intelektualnie pociągający dla reszty kraju i jaką opowieść chcemy snuć? O tych i wielu innych tematach w chorzowskiej księgarni Dopełniacz rozmawiać będą: Dagmara Kleszcz, Marcin Musiał i Zbigniew Rokita, a spotkanie poprowadzi Anna Dudzińska. Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 9 października 2021 r., o godz. 15.00.

To pierwsze spotkanie z udziałem Zbigniewa Rokity, po tym jak został laureatem Literackiej Nagrody Nike za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Laureatem podwójnym, bo zdobył także Nike Czytelników 2021.

- Zależało mi, aby pierwsze spotkanie po nagrodzie odbyło się w jednym z tych kilku miejsc, które mnie tak gościnnie, śląsko przyjęły, gdy na początku tego roku, po kilkunastu latach w Galicji, przeprowadziłem się do Katowic znając tutaj niewiele osób i miejsc. Nazajutrz po gali świętowaliśmy więc z przyjaciółmi z Krakowa i Śląsku w Reblu el commendante Darka Zalegi w Parku Śląskim, bo to knajpa, której szukałem całe życie i w końcu znalazłem. (...) A pierwszy tref autorski chciałem, żeby odbył się w najważniejszym dla mnie na książkowej mapie Śląska miejscu – kameralnej księgarni Dopełniacz, która jest tak nienachalnie śląska i w której Dagmara Kleszcz czyni cuda – napisał Zbigniew Rokita w mediach społecznościowych.

Zbigniew Rokita

Zbigniew Rokita jest dziennikarzem i specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką” i „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Literacka Nagrody Nike to najważniejsze wyróżnienie w dotychczasowej karierze pisarskiej 32-letniego gliwiczanina. Odbierając statuetkę nie ukrywał wzruszenia.

- Marzy mi się, żeby głos Ślązaków, Ślązaczek, ale też wszystkich rozmaitych mniejszości, był bardziej słyszalny. Jestem poruszony – mówił na scenie laureat.

Podczas sobotniego spotkania w Chorzowie z pewnością nie zabraknie rozmów o nagrodzonej książce. Tym bardziej, że na jej okładce jest chorzowski Biadacz.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wolność Czytania

Wolność Czytania 2022

Od Śląska bije światło czyli Mały Festiwal Wielkiej Literatury Wydarzenia w Chorzowie Katowicach Rudzie Śląskiej i Bytomiu

„Od Śląska bije światło!” - festiwal śląskiej literatury

Święto miasta Chorzów Koncert Universe na rynku

Święto miasta Chorzów. Koncert Universe na rynku

Chorzowskie Centrum Kultury

Rusza cykl debat „Chorzów na żywo”

Gitara

Gitarowa Rekordowa Rozgrzewka na chorzowskim rynku

Zniżki w aplikacji Co Teroz

Zniżki do lokali i sklepów w miejskiej aplikacji COTEROZ

CIMovie, Chorzów

Kino na leżakach w Chorzowie. To CIMovie